Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halka Arz Hissesinde Yüzde 95 Potansiyel! Rapor Geldi

22-23 Şubat’ta 39,24 TL’den halka arz olan Oba Makarnacılık için kapsamlı rapor paylaşıldı. Şirketin ihracat gücüne dikkat çeken Ünlü & Co, hisseler için hedef fiyatını açıkladı.
Halka Arz Hissesinde Yüzde 95 Potansiyel! Rapor Geldi
HABER GİRİŞ

2024’ün Şubat ayında halka arz işlemini gerçekleştiren ve yatırımcıların radarında yer alan şirketlerden biri olan Oba Makarnacılık (OBAMS) için yeni rapor paylaşıldı. Ünlü & Co, 16 Mayıs’ta şirket için beklentilerini açıkladı.

Raporda Oba Makarna’nın stratejik olarak aktif büyümeyi sürdürdüğü belirtildi ve küresel makarna sektöründeki konumuna dikkat çekildi. Şirketin Türkiye makarna üretiminin yüzde 25’ini, dünya makarna üretiminin ise yüzde 3’ünü sağladığı ifade edildi.

Şirketin dünyanın en büyük ikinci makarna ihracatçısı olduğu, gelirlerinin yüzde 71’inin dövizlerden oluştuğu belirtildi ve avantajlı üretim, paketleme fiyatları ile öne çıktığı vurgulandı.

Halka Arz Hissesinde Yüzde 95 Potansiyel! Rapor GeldiKaynak: Ünlü & Co

İhracat yapılan bölgeler yüzde 44 Afrika ve Orta Doğu, yüzde 19 Amerika Kıtası, yüzde 2 Asya ve yüzde 2 Avrupa olarak sıralandı. Ünlü & Co, üretimde alternatif segmentlereki satışları genişletme yeteneğinin büyümeyi destekleyebileceği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Kurum, Oba Makarna için risklere de değindi. Başlıca risklerin buğday fiyatlarındaki dalgalanma, kesintiye uğrayabilen küresel buğday arzı ve çevresel etkiler, tüketici tercihlerindeki değişim,
gelişmekte olan ülkelerdeki makro türbülans ve küresel ticaretteki korumacı tedbirler olduğu açıklandı.

Ünlü & Co, OBAMS için hedef fiyatını 78 TL olarak belirledi ve “al” tavsiyesi verdi. Hissede yüzde 95 getiri potansiyeline işaret edildi.

Halka Arz Hissesinde Yüzde 95 Potansiyel! Rapor GeldiKaynak: Paratic Piyasalar

Oba Makarnacılık’ın hisseleri, 1 Mart 2024’te 39,24 TL fiyatla Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştı. Halka arzdan sonra 6 gün boyunca tavandan işlem gören hisse 69,4 TL’ye kadar çıkmıştı. Fakat bu noktada tavan serini sonlandıran ve aşağı yönlü hareketlere başlayan hisse, 16 Mayıs saat 17.42 itibarıyla yüzde 3 artışla 41,5 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.