Yatırım yapmaya başla!

Apple Otonom Araçlar için Benzersiz Bir Patent Aldı!

Apple, otonom araçlar için geliştirdiği yeni direksiyon ve süspansiyon sisteminin çalışma prensibinden söz etti!
Apple Otonom Araçlar için Benzersiz Bir Patent Aldı!

Apple’ın 5 senedir otonom araç çıkartacağı yönünde söylentiler uzun süre dolanıp durdu. Teknolojinin dev şirketi, normal olarak bu girişim kapasitesini kendisinde gördü. Bazı alanlarda ilklerin firması olan ABD’li şirketin adı bu sefer, otonom araçlara düşündüğü bir patentle çıktı.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin yanınladığı bazı görsellerde Apple’ın direksiyon ve süspansiyonlara yönelik çalışmalarını gösterdi. Sonraki seviye 4-5 gibi özerk sürüş noktalarına dayanan bu araç buluşunda, kendi kendine gidebilen otomobiller için şirket en iyisi olabileceğini söyledi. İşte detaylar;

Patentin temeli, otomobillerde süspansiyon ve farklı bir direksiyon yönetim sistemi.

Apple Otonom Araç Direksiyon ve Süspansiyon Sistem PatentiKonuya başlamadan önce, geçtiğimiz senelerde Apple’ın otonom araçlar üzerine çalışan birimi Project Titan’dan iyi haberler almamıştık. Şirket tarafından birimde işten çıkarmalar ve mühendisleri farklı alanlara gönderimleri yapılmıştı. Anlaşılan o ki perdenin arkasında yazılım ve geliştirmeler durmuyor.

“Teleferik Araç için Süspansiyon Mimarisi” olarak açıklanan patent, farklı bir direksiyon yönlendirmeyi kapsıyor. Basit anlatımıyla, tekerleklere bağlı olan direksiyon kolu yerine, kabloların olduğu bir elektrik sistemiyle yönlendirmenin yapılması. Bu kısım bağlantılar da süspansiyon sistemiyle yönlendiriliyor.

Açıkçası kaynaklarımıza göre, sadece otonom araçlar için düşünülen bu teknolojinin, mühendis olmadan temel mantığı anlamanın zor olduğunu söylüyorlar. Süspansiyon ve direksiyon düzeni, sıfır dereceli bir tekerlek eğim açısı ile sonuçlanır. Bu, dönerken merkezi direksiyona dönme eğilimini ortadan kaldıracaktır.

Kendiliğinden merkezlenen bu eğilimi hizalamak, patente göre, yuvarlanma direncini azaltabilir ve lastik aşınmasını azaltabilir. Ayrıca direksiyon hissini azaltan yan etkisine sahiptir.

Apple’ın yeni tekniğinde; benzersiz sistem sayesinde süspansiyon ve direksiyonun daha basit ve hafif maddelerle yapılabileceği aktarıldı. Genel olarak gerçekten de sistemi anlamak biraz zor. İşin içerisinde otonom araç olduğundan ve terimlerle anlatımın farklı bir dilden yazılmasıyla, sizlere en temel açıklama şeklini vermiş olduk. Sonuç olarak Apple, özerk araçlar için çalışmaları elden bırakmıyor.

Her ne kadar araç üretiminde değil de geliştirmesinde ilerleyeceğini kaydetse de yakın gelecekte kendi otomobillerini yapacağını düşünüyoruz. Şimdilik Lexus araçları ve onlara yüklenen süper sistemlerle Apple çalışmalarını göreceğiz gibi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
    1. neden ki ya adamlar teknoloji şirketi ve teknolojiyi en güzel uygulayabilecekleri alanlardan bitanesi de otomobil sektörü


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum