Yatırım yapmaya başla!

Apple’ın Zirveden Düşüşü, Piyasa Değerinden 500 Milyar Dolar Sildi

Apple hisselerinin zirveye ulaştıktan sonra gerçekleştirdiği düşüş, piyasa değerinden yarım trilyon doları silip gitti.
Apple’ın Zirveden Düşüşü, Piyasa Değerinden 500 Milyar Dolar Sildi

Apple 2 Eylül gününde 137,98 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Ancak bu seviyeden %22,6 oranında değer kaybı yaşaması, fazla zaman almadı. Dolayısıyla piyasa değerinden 532 milyar dolar uçup gitti.

Teknoloji devinin hisseleri sadece 12 işlem seansında %20’den fazla değer kaybetti ve haftalık kapanışı %0,08 oranında artıda 106,93 dolardan gerçekleştirdi.
Apple Hisseleri %20 Düşüş
Grafik: MarketWatch

Hisseler 52 haftanın en düşük seviyesini 53,15 dolar ile kaydederken, en yüksek 137,98 doları gördü. 5 günlük getiri performansı %4,61 oranında negatif bölgedeyken, yılbaşından bu yana getirisi %45,53 oranında pozitif bölgede bulunuyor. 1 yıllık getirisi ise %96,28 oranında artıda yer alıyor.

Apple’ın hızlı düşüşü, 1’e 4 hisse bölünmesi öncesinde Ağustos ayındaki yükselişini takip etti. Ayrıca Apple’ın 2020’deki ilk ürün etkinliği beklentileri de karşılamadı. iPhone tanıtımının ertelenmesinin ise bunda büyük bir payı var.

Tim Cook liderliğindeki teknoloji devi, Salı günkü etkinlikte Watch Series 6, Watch SE, iPad Air ve 8. Nesil iPad’i tanıttı.

Ek olarak Apple One isimli yeni abonelik sisteminden bahsetti. Bu sistemin eksik olan ve onu daha çekici kılacak yanı ise iPhone ile donanım bağlantısıydı. Ancak yeni iPhone beklentisinde olan takipçiler, bu yeniliklerden memnun olmadı.

Bernstein kıdemli araştırma analisti olan Toni Sacconaghi, etkinliği göreceli olarak yetersiz şeklinde tanımladı. Sacconaghi yayımladığı bir notta, “Kullanıcıları, genellikle yerleşik oldukları rekabetçi müzik, video veya oyun hizmetlerinden uzaklaştırmanın zor olabileceğine inanıyoruz. Apple’ın donanım ve hizmetlerini entegre abonelik paketlerinde daha yaratıcı şekilde bir araya getirmesi gerektiğine inanmaya devam ediyoruz,” ifadelerini kullandı.

Apple’ın son zamanlardaki zayıflığı, yatırımcıların pazar liderinden uzaklaşmasıyla birlikte teknoloji sektöründeki geniş çaplı satışların ortasında geldi.
Nasdaq Kompozit Ekside Kapanış
Grafik: MarketWatch

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Kompozit endeksi, rekor seviyelerden %10’dan fazla düşerek düzeltme bölgesine girdi. Endeks, haftanın kapanışını %1,07 oranında ekside 10.793,28 puandan tamamladı. Bir önceki günün kapanışından yaklaşık 120 puan ekside kapanış yaptı.

Endeksin 5 günlük getiri performansı %0,56 oranında negatif bölgedeyken, yılbaşından bu yana %20,29 oranında pozitif getiri performansı kaydetti. 1 yıllık getirisi ise %32,96 oranında pozitif bölgede yer alıyor. Bazı yatırımcılar teknoloji sevdalılarındaki düşüşün, çok fazla ve hızlı artan yüksek değerlemelerden kaynaklandığına inanıyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum