Yatırım yapmaya başla!

Apple ABD-Çin Savaşının Bir Sonraki Aşaması için En Savunmasız Şirket!

ABD ile Çin arasındaki gerilim yeniden yükselirken Apple'ın anlaşmazlığa karşı en savunmasız şirket olduğu söylendi. Detaylar aşağıda;
Apple ABD-Çin Savaşının Bir Sonraki Aşaması için En Savunmasız Şirket!

Dünyanın iki büyük ekonomisi arasında aylardır süregelen ticaret anlaşmazlığı, G20 Zirvesi’ndeki tarife ateşkesine rağmen son dönemdeki gelişmelerle yükselişe geçti. Bu noktada, Quilvest Wealth Management’te yatırım komitesi üyesi Bob Parker’ın ticaret savaşı ve savaşın en çok ilgilendirdiği ABD’li şirketlerin başında gelen Apple hakkındaki açıklamaları dikkat çekti.

Washington ile Pekin arasındaki ticaret savaşının fikri mülkiyet hakları konusunda bir anlaşmazlığa evriliyor gibi göründüğünü söyleyen Bob Parker, Apple’ın bundan en çok etkilenecek firma olduğunu dile getirdi. Aylar önce de benzer bir yorum yapılmış, en çok etkilenecek şirketin Apple olduğu söylenmişti. Nihayetinde gerilim son aylarda finansal piyasaları olumsuz etkilemiş ve ekonomik yavaşlama endişeleri arasında küresel satış dalgası Aralık’ta ivme kazanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin meslektaşı Xi Jinping, 90 günlük ateşkes kararı alsa da gözlemciler Pekin ile Washington’ın geniş kapsamlı bir anlaşmaya varması konusunda umutlu değil.

Trump ile Jinping Ateşkesi Anlaşmazlığın Çözüleceğine Dair Umut VermiyorBob Parker da savaşın fikri mülkiyet hakları konusunda bir anlaşmazlığa dönüşebileceğini söyleyerek; “Ticaret tarifeleri konusundaki anlaşmazlığın sakinleşme olasılığı yüksektir ancak fikri mülkiyet hakları ve siber güvenlikle ilgili tartışmalar büyük olasılıkla artacaktır” dedi. Ve bunun önümüzdeki yılın ilk yarısı için büyük bir sorun olacağını düşündüğünü aktardı. Öte yandan ilgili haberde, son dönemdeki küresel satışların Wall Street’e Büyük Buhran’dan bu yana en büyük Aralık kaybını yaşattığı vurgulandı.

Bu, giderek kararan bir ekonomik görünüm endişeleri arasında ABD’li teknoloji devlerinin hepsi ayı piyasası bölgesine girerken yaşanmıştı.

ABD’li Teknoloji Şirketleri Ayı Piyasasında Apple en yüksek seviyesinden yüzde 32 oranında değer kaybetmişken Amazon da kendi rekorundan yüzde 29 seviyesinde düşmüştü. Kaldı ki tepe noktalarındayken her iki şirketin piyasa değeri de 1 trilyon dolardan fazlaydı. Bunların yanında Apple şu sıralar başka sorunlar yaşıyordu ki teknoloji şirketi Perşembe günü Qualcomm ile dünya çapındaki patent savaşında ikinci bir oturumu daha kaybetmişti.

Karar, Qualcomm’un Çin’de bazı iPhone modellerinin satışını yasaklamak için mahkeme emri güvencesini almasından haftalar sonra gelmişti.

Qualcomm Apple Davası Apple her iki karara da itiraz etse de dava Apple’ın ABD ile Çin arasında giderek derinleşen bir çöküşe maruz kalması konusunda yatırımcı endişelerini artırmıştı.

Yaşananların üzerini çizen Parker de Apple’ın ABD ile Çin arasındaki ticaret çatışmasına karşı en hassas şirket olduğunu bildirdi. “Apple’a bakarsanız, bu Amerikan teknolojisidir, Tayvanlı bir şirket tarafından Çinli fabrikalarda üretilmektedir, bu yüzden ticaret çatışmasına karşı savunmasızlığın ön saflarındadır” dedi.

Yatırımcıların ticaret müzakereleri sırasında, Pekin’in ABD’deki bariz teknoloji devlerini hedef almaları ve Çin’in ABD’ye karşı daha hırçın bir tavır benimsemesinden endişe etmeleri gerekip gerekmediği sorulduğunda da Parker şöyle yanıtladı: “Kesinlikle… Ne yazık ki, Amerikan teknoloji sektörü en savunmasız sektördür.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum