Yatırım yapmaya başla!

Antalya Havalimanı’nın 2019 Genelinde Ağırladığı Yolcu Sayısı 35 Milyonu Aştı

Antalya Havalimanı, 1 Ocak-22 Aralık 2019 döneminde 35 milyonun üzerinde iç ve dış hat yolcusunu uçurdu.
Antalya Havalimanı’nın 2019 Genelinde Ağırladığı Yolcu Sayısı 35 Milyonu Aştı

Antalya Havalimanı, Türkiye’de İstanbul’un ardından en fazla yolcuya uçuş hizmeti sunuyor ve bu sebeple hemen her dönemi oldukça yoğun geçiriyor. Bu yıl 16 milyon turiste kapılarını açarak Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağlayan kentin seyahatlerinde havalimanını kullanan yolcu sayısında da buna bağlı olarak yıllık bazda artışlar meydana geliyor.

Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, 2019’a turist sayısında artış olacağı öngörüsü ile hazırlık yapıldığını aktardı. Kentte 2018’de kaydedilen turist sayısının rekor olduğunu ve bu nedenle 2019’da da rekor öngörüleri oluştuğunu belirtti. Yaz tatili sezonu başlamadan henüz Ocak-Şubat aylarında eksikliklerin giderildiğini ve sektörün hazırlıklarını tamamladığını ekledi.

2019’un son derece verimli geçtiği yorumunda bulunan Varol, sunulabilecek en iyi hizmeti sunduklarını açıkladı.

En İyi Hizmet SunulduAntalya Havalimanı’na çok sayıda yerli ve yabancı turistin ayak bastığını söyledi. 1 Ocak-22 Aralık arasındaki dönemde burada toplam 35 milyon 186 bin 716 yolcuya hizmet verildiğini bildirdi. Bunun 6 milyon 800 bin 864’ünün iç hat yolcularından oluştuğunu açıklayan Varol, 28 milyon 385 bin 852’sinin ise dış hat yolcularından oluştuğunu duyurdu. Buradan, Antalya Havalimanı’nın farklı ülkelerden gelen turistler tarafından daha sık kullanıldığı bilgisine ulaşıldı.

Varol, bahsettiği dönem aralığında 160 bin 890 adet uçağın dış hatlara ve 43 bin 548 uçağın ise iç hatlara uçmak üzere iniş-kalkış yaptığını aktardı. Antalya’daki yoğunluğun %80’inin yaz sezonunda yaşandığına işaret eden Varol, bu dönemlerde 1 gün içinde iç ve dış hatlardaki iniş-kalkışlarda 200 bin civarında yolcu ve 1050’nin üzerinde uçağa hizmet verildiğini belirtti. 2020 yılının daha da yoğun geçeceğini öngördü. Bu kapsamda ilave katkı faaliyetleri yürütüleceğinin haberini verdi.

Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Bilgihan Yılmaz, çok sayıda yolcuya kapılarını açan Antalya Havalimanı’nın yolcu sayısı bakımından incelendiğinde Avrupa 14.’sü olduğunu açıkladı ve 13. sıraya yükselişin yakın olduğunu belirtti.

Antalya Havalimanı Yolcu Sayısında Avrupa 14.'süKentteki havalimanının Türkiye gelirlerine ciddi bir katkısı olduğunun farkında olduklarını ifade etti ve yapılan yatırımların buna göre şekillendirildiğini dile getirdi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Antalya Havalimanı Başmüdürü İlhami Şimşek de 15 kişinin istihdam edildiği artan yolcu sayısına değindi ve özellikle 2020 ve 2021 yıllarında daha yüksek rakamların görüleceğini tahmin ederken terminal, pist ve hizmet noktalarında kapasite artırımına gideceklerini duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum