Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Anlaşmasız Brexit İngiltere’yi Tam Gelişmiş Bir Resesyona Sürükleyecek

İngiltere Bütçe Sorumluluğu Ofisi, ülkenin tam gelişmiş bir krize giriyor olabileceğini ve anlaşmasız bir Brexit’in gelecek yılki bütçe açığını iki katından fazlasına çıkartabileceğini söyledi.
Anlaşmasız Brexit İngiltere’yi Tam Gelişmiş Bir Resesyona Sürükleyecek
Yorum

Ülkenin kamu maliyesi gözlemcisi Bütçe Sorumluluğu Ofisi, bugünkü açıklamasıyla resesyon endişelerini yükseltti.

Ülkenin tam gelişmiş bir krize giriyor olabileceğini ve anlaşmasız Brexit’in İngiltere’nin bütçe açığını gelecek yıl iki katından fazla artırabileceğini söyleyen kurum, dünyanın beşinci en büyük ekonomisinin ikinci çeyrekte düz göründüğünü ya da muhtemelen daraldığını bildirdi.

Bütçe Sorumluluğu Ofisi (OBR) kamu maliyesi için görünüm raporunda, anketlerin Haziran’da özellikle zayıf olduğunu ve büyüme hızının zayıf kalacağına işaret ettiğini belirtti.

Bütçe Sorumluluğu Ofisi Resesyon Uyarısı Bunun da ekonominin tam gelişmiş bir resesyona girme riskini artırdığını kaydetti. OBR, anlaşmasız bir Brexit’in güvene zarar vereceğini, yatırımları engelleyeceğini, Avrupa Birliği ile daha fazla ticaret engeline yol açacağını, sterlinin değerini aşağıya çekeceğini ve ekonominin 2020 sonuna kadar yüzde 2 oranında daralmasına neden olacağını öngördü.

Ayrıca anlaşmasız bir Brexit’in 2020/21 mali yılına kadar kamu borçlanmasına yılda 30 milyar sterlin (37.4 milyar $) ekleyebileceğini aktardı.

Anlaşmasız Brexit Borçlanma 30 Milyar Sterlin EkleyecekBir tanesi gelecek hafta başbakan olacak Boris Johnson ile Jeremy Hunt tarafından verilen harcama ve vergi indirimi vaatlerinin, bütçeyi zorlayacağını da ekledi. “Harcama kontrol çerçevesi mali olayların dışında büyük duyurular yapılmasıyla baskı altında görünüyor ve Muhafazakar liderlik, sürdürüldüğünde pahalıya mal olacağını kanıtlayan taahhütlerde bulunuyor” dedi. Hükümetin bağımsız tahmin organı, anlaşmasız bir Brexit’in işsizliği yüzde 5’in üzerine çıkaracağını ve konut fiyatlarını da yüzde 10 civarında düşüreceğini ifade etti.

Ülkenin Ekim sonunda bir anlaşma yapmadan AB’yi terk etmesinin sonucunun; borçlanmayı yılda 30 milyar sterlin artıran bir yıllık bir gerileme olacağını savundu. OBR, belirsizliğin artması ve yatırım ve ticaret üzerindeki güvenin azalması nedeniyle gerçekleşecek resesyonun 1990’larda yaşanan kadar kötü, 2000’li yılların sonundaki finansal kriz zamanındaki çöküşün ise üçte biri kadar olacağını da söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu