Yatırım yapmaya başla!

Amerika’da Otomobil Fiyatları Aşırı Yükseldi ve Durumun Düzelmeyeceği Söyleniyor!

Amerika'da yaşanan ekonomik kriz, otomotiv sektörünün artçı depremlerle sarsılmasına neden olmuştu. Durum ikinci ele de yansımış ve vatandaşlar araç alamaz hale gelmişler.
Amerika’da Otomobil Fiyatları Aşırı Yükseldi ve Durumun Düzelmeyeceği Söyleniyor!

Dünyada sıfır araçlar kadar ikinci el araçların da fiyatları günden güne yükseliyor. Global çaptaki krizler ve firmaların çalkantılı dönemleri, tedirginlikle birlikte satış fiyatlarına yansıdı. Herkes gözle görülür şekilde otomobil fiyatlarının tavan yaptığının farkında. Reuters‘in yer verdiği haberde, ABD vatandaşlarının eskisi gibi araba alamadığı söyleniyor.

Öyle ki bizim ülkemiz asgari ücretleriyle araba satın alma gücüne göre, Avrupa ve Amerika bölgelerindeki orantılar alıma daha elverişlidir (bildiğimiz kadarıyla). Son raporlara göre artık o pazarlarda da araç satım alımları belirli nedenlere göre yüksek bir düşüş grafiği çizmiş. Orantısız bir şekilde de fiyatlar artmış. İşte detaylar;

Bir arabaya sahip olmanın Amerika’da da zor olduğu söylendi.

Milyonlarca insanın, aldıkları arabaların taksitlerini ödeyemediği görülmüş. New York Federal Reserve’ye göre 7 milyondan fazla vatandaşın kredi gecikmelerinde ortalama 90 gün geride kalmışlar. Buna etki olarak vatandaşların kredi puanları düşürülmüş ve ciddi şekilde kara listeler oluşmuş.

En büyük nedenlerin başında ekonomik gerilemeler geliyor. Finansal çukurun içine düşen ABD’de üretim ile satışlardaki orantısızlığın yansıması olarak yüksek fiyatlar karşılarına çıkıyor. Bir araç üretiminin ortalama maliyeti şirketleri yoracak şekilde çıkış yaptığından, bunu fiyatlara yansıtıyorlar.

Chrysler ve GM’deki ağır krizler işçi çıkarılmasına neden olmuştu. Binlerce kişisinin bu durumdayken araba alamayacak ve bu da dolaylı gibi gözükse de şirketin bizzat kendisine yansıyacaktı.

Carsalesbase verileri, otomobil üreticilerinin ABD’de 2000’li yılların başlarında yıllık ortalama 16,5 milyon adet araç satarken, 2008 yılında rakam 13,2 milyona düşmüş. Global ekonomik krizin uğradığı yıl sonrasında 2009’da düşüş aşağı yönlü ivme kazanmış ve tüketiciler sadece 10.4 milyon araç satın almış. Durumu 2014 yılında toparlayan üreticiler, tekrar yıllık 16,5 milyon adet araç satış rakamına ulaşmışlar.

İkinci el fiyatlarında ortalamanın neredeyse 3 kat arttığı söyleniyor.

Talebin azlığı karşısında üretimi yavaşlatan otomotiv şirketleri, ikinci el pazarının da yükselmesine neden olmuş. 2010-2019 yılları arasındaki dönemlerde ikinci el araç fiyatlarında %75’lik bir sıçrama yaşadığı ve ilk dönemdeki %25’lik ortalama nazaran 3 kat arttığı açıklandı.

Amerika’da ortalama 10 yaşındaki bir aracın ikinci el satış rakamı 3-4 bin dolar civarlarındayken, günümüzde 8.657 dolar olarak belirlenmiş. Sektörün bu şekilde gitmesi durumunda da 10.000 doların kısa sürede görüleceği söyleniyor.

Otomotiv endüstrisi analitiği direktörlerinden George Augustaitis‘in yorumuna bakarsak, 2022 yılına kadar fiyatlarda düşüşün olmayacağı aksine çıkabileceği yönünde yorum yapıyor. Zor durumda kalan tüketiciler temiz, kilometresi düşük, kazasız araç kriterlerini bırakarak, daha ucuz olması nedeniyle kilometresi yüksek modellere yöneldiği aktarıldı.

Öte yandan otomotiv alanındaki fiyat artışı bakımlara da yansımış ve vatandaşların araçlarının periyodik bakımlarını daha yüksek ücretlere yaptırdığı da belirtildi.

Edmunds’un endüstri analiz müdürü Ivan Drury, “Bu, insanları mümkün olan en kötü noktada sıkıştırıyor. A’dan B’ye temel taşımacılığa ihtiyacınız varsa, daha fazla onarım gerektiren ve daha fazla aşınma ve yıpranma sorunları olan eski bir arabaya sahip olmalısınız.” şeklinde açıklama yapıyor.

Açıkçası tüm bu anlattıklarımız aslında bizim ülkemizin de yaşadığı bir durum. Bizde her zaman pahalı olan araç fiyatları son dönemlerde bazı sınırları aşarak, alınamayacak duruma geldi. Otomotiv sektörü durma alarmları veriyor ve bazı yapılan vergi indirimleri de çare olmuyor. İşin sonunda üreticiler ve onlara bağlı olan satış noktalarında işten çıkarmalar başlıyor. Haliyle işten çıkarılan insan sayısı arttıkça, daha da az araba satışı gerçekleşiyor.

Bunun yanında Türkiye ikincil el pazarına baktığımızda temiz, binilebilecek bir arabanın 30.000 TL‘ye geldiğini görüyoruz. 2.020 TL aylık asgari ücretlerine göre tabloya bakıldığında, ikinci ele bile kolay ulaşım çok zor oluyor. Sektörün dünya çapı krizlerinin kısa sürede biteceği gözükmüyor. Ve her geçen gün insanlar yöneldikleri ikinci elde de daha yüksek fiyatlarla karşılaşacaklar.

Aynı Amerika’da olduğu gibi kullanılmış otomobillerde boyasız, kazasız ve temiz olma şartıyla alacakların, bunları göz ardı ederek makul bir araç peşine düştüğünü söylememiz mümkün. Peki sıfır ve ikinci el piyasası için sizin görüşleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum