Yatırım yapmaya başla!

AAA’nın Yaptığı Ankete Göre ABD Vatandaşları Otonom Araçlardan Korkuyor!

Amerikan Otomobil Birliği'nin yapmış olduğu bir anketteki sonuçlar herkesi şaşırttı!
AAA’nın Yaptığı Ankete Göre ABD Vatandaşları Otonom Araçlardan Korkuyor!

Günümüz şartlarında otonom sürüş ile ilgili bazı durumlar halen daha oturmuş değil. Deneyimlerin ilk adımını atan Tesla, bu konuda uzmanlığını belli etmiş olsa da insanların güven sıkıntısı bitmiş değil. ABD menşeli markanın bir dönem bizlere gösterilen bir çok kaza görüntüsü olmuştu. Yaşadığımız uzay çağında otonom araç tekniğine Waymo, Uber, Toyota, Amazon ve Jaguar gibi köklü şirketler milyar dolarlık yatırımlar yaptılar.

Yeni bir deneyim olmasının verdiği dezavantajlarla, gelişim sürecinde sancılı bir dönem yaşandı. Hayatımızda araç sürüşlerini kökünden değiştirecek özerk sürüş için insanlar halen çekingen davranıyor. 350 milyonluk bir araç pazarı olan ABD’de yapılan anketler de bunu doğruluyor. Haberin detayları…

Amerikan Otomobil Birliği(AAA), anket sonuçlarında şaşırtıcı cevaplar aldı.

İnternet üzerinden otonom sürüş özelliğine sahip bazı araç sürücülerinin deneyimlerinde, profesyonel bir sistem olmasına rağmen, özerk sürüşle ilerleyen araçlarda insanların yüksek tedirginlik yaşadıkları söylendi. Anketin de doğruladığı araştırmada insanların %71’i bu tip araçlara binmekten korkuyor. Geçen sene AAA’nın yaptığı ilk anketteki sonuçlar %73 çıkmıştı.

10-13 Ocak tarihli arasında mobil telefonlar üzerinden yapılan araştırma konusu, %4’lük bir hata payı ile sonuçlandırılmış. 18 yaş ve üzeri insanlar, 2017 yılında araç donanımlara eklenen otonom sürüşü karşı temkinli olunması gerektiğini ve özellikle otoyol kullanımlarında daha güvensiz olduğu aktarılmış. Bunun sebebi de yüksek hızlara çıkılan geniş yol şartlarında kaza anında daha büyük durumların yaşanabileceği! Muhtemelen Tesla aracının algısını şaşırtmak için direksiyona portakal sıkıştıran veya otomatik pilota alıp Model S’nin arka koltuğunda uyuyan insanlar bu korkuları yaratmış olabilir!

AAA, anket sonucunun bu şekilde çıkmasını normal karşılıyor.

Amerikan Otomobil Birliği son yıllarda yaşanan otonom araç kazalarından dolayı insanların korktuğunu ve kalıplamış bir güvensizliğin devam ettiğini aktarıyor. Uber-Volvo’nun bisikletli bir kadına çarparak ölümüne sebeb olması, bunun en büyük tetikleyicilerinden diyebiliriz. Amerika dahil olmak üzere farklı ülke insanları bu tip araçlara nasıl güvenecek? Sorunun karşılığı aslında basit.

Şirketler çok yeni olan bir sistemde nasıl hata yapıp korku saldıysa, ilerleyen yıllarda araçlarının güvenilir olduğunu kusursuz sürüş deneyimleriyle ispatlayabilir. Konu hakkında konuşan AAA Otomotiv Mühendisliği ve Endüstri İlişkileri direktörü Greg Brannon, “Kısmen veya tamamen otomatikleştirilmiş araç teknolojisi ile etkileşime girme fırsatına sahip olmak, tüketiciler için gizemlerin bir kısmının kaldırılmasına ve daha fazla kabul için kapıyı açmaya yardımcı olacak” dedi.

AAA, şeritte tutma asistanı, adaptif cruise kontrol, otomatik acil frenleme ve kendi kendine park etme yardımcılarının “tüketici konfor seviyesini önemli ölçüde artıyor” dedi. Araç destek sistemleri (ADAS)ın halen daha tüketiciler için güven teşkil etmediği de altı çizilerek söylendi.

Araştırmanın diğer cephesinde insanların %44’ü eğlence parklarında ve kısa mesafeli, havalimanı gibi insan taşımacılığı yapan alan yerlerde bu tip araçlara güvendiğini söylemişler. Sürüş esnasında otonom araçlarda kendini güvende hisseden kişi oranı da %19 civarlarında. Kısaca birkaç yıl daha özerk sürüş özellikli araçlara güvensizlik sürecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum