Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB’nin Şahin Üyeleri, Dev Bir Teşvik Paketi için Olasılığı Küçümsüyor

AMB'nin şahin duruşlu iki üyesi, devasa bir teşvik paketi için olasılığı küçümsedi. İşte detaylar;
AMB’nin Şahin Üyeleri, Dev Bir Teşvik Paketi için Olasılığı Küçümsüyor
Yorum

İki üst düzey yetkili, Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından başlatılacak acil bir nicel gevşeme paketine yönelik piyasa beklentilerini azaltmaya çalıştı.

Bu yazın başlarında Mario Draghi, 19 üyeli Euro Bölgesi ekonomisini desteklemek için daha fazla seçenek aradığını söylemiş, borç verme teşvik etmek ve enflasyonu desteklemek için yeni bir varlık alım programı dahil olasılıklardan bahsetmişti.

Yatırımcılar Mario Draghi’nin güvercin yorumlarını alkışlarken François Villeroy de Galhau gibi AMB üyeleri ilerleyen aylarda gerekirse nicel genişlemenin uygulanabileceğini belirtmişti.

Mario Draghi’nin Güvercin yorumları Lautenschlaeger Tersi YöndeYatırımcılar AMB’nin 12 Eylül’deki bir sonraki toplantısına hazırlanırken Euro Bölgesi’nin merkez bankasının iki şahin üyesi, tartışmaya tekrar bir gerçeklik enjekte etmeye karar verdi. AMB Yönetim Kurulu Üyesi Sabine Lautenschlaeger, Market News’le yaptığı bir röportajda; “bana göre mevcut verilere dayanarak devasa bir paket için çok erken” dedi.

Varlık alım programının (APP) son çare olduğunu dile getiren Lautenschlaeger, bunun sadece bir deflasyon riski durumunda kullanılması gerektiğini, deflasyon riskinin şu anda hiçbir yerde görülmediğini belirtti.

Lautenschlaeger Varlık Alım Programı Çok Erken ECB Yönetim Kurulu Üyesi ve Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot da Perşembe günü verdiği bir demeçte; “Eğer deflasyon riskleri yeniden gündeme gelirse, işte o zaman varlık alım programının aktif hale getirilecek uygun araç olduğunu düşünüyorum ancak şu anki enflasyon görünümünü okumamda buna gerek yok” ifadeleriyle benzer tonda konuştu.

Lautenschlaeger ayrıca ticaret gerilimleri ve Brexit gibi politik şokların etkisine ve Almanya’nın imalat sektöründeki düşüş eğilimine rağmen işgücü piyasasında olumlu işaretler bulunduğunu ve sağlam iç büyümenin olduğunu savundu. Temmuz ayında faiz indirimi yapmayan Avrupa Merkez Bankası, bununla birlikte daha sonrası için faiz indirimi sinyali vermişti. AMB kararının ardından konuşan Mario Draghi, bölge ekonomisinin düşüşe yönelmesi halinde büyük ölçüde mali destek sağlanacağını açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu