Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Mevduat Faizini Düşürdü, Yeni Tahvil Alım Programı Başlattı

Avrupa Merkez Bankası'ndan beklenen karar geldi ve mevduat faizi düşürülürken yeni tahvil alım programı başlatıldı.
AMB Mevduat Faizini Düşürdü, Yeni Tahvil Alım Programı Başlattı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası’ndan beklenen sonuçlar geldi. Buna göre; AMB, mevduat faizini düşürdü ve yeni bir tahvil alım programı başlatıyor. AMB, Euro Bölgesi ekonomisini canlandırmak amacıyla devasa bir tahvil alım programı açıkladı. Beklentiler de bu yönde gelişiyordu.

AMB Başkanı Mario Draghi, merkez bankasının ana mevduat faiz oranını beklentiler doğrultusunda 10 baz puan indirdi ve yüzde -0,5 seviyesine düşüreceğini açıkladı.

AMB şimdi, enflasyon görünümünün yeterince yakın bir seviyeye yaklaştığını görene kadar faiz oranlarının bugünkü veya düşük seviyelerinde kalmasını bekliyor. Ancak projeksiyon çerçevesindeyüzde 2 hedefi sürdürülüyor.

Avrupa Merkez Bankası TLTRO oranını, daha uygun banka borç verme koşulları sağlamak ve önceki 10 baz puanlık spreadi silerek yeniden finansman oranı ile eşleştirmek için de değiştirdi.

AMB, piyasa beklentileri doğrultusunda en son kazanım mevsiminde çeşitli büyük Avrupa bankalarının başkanları tarafından teşvik edilen bir önlem olan oran kademelendirmesini de başlattı. Merkez bankasının parasal gevşeme programı, gerekli gördüğü sürece aylık 20 milyar Euro’luk varlık alımı gerektirecektir.

AMB Yönetim Kurulu’ndaki şahinler son haftalarda yaklaşan önemlerin ölçeğini küçümsemek için harekete geçmiş olsa da piyasalar bir miktar teşvik paketi bekliyordu.

Yavaşlayan bir Euro Bölgesi ekonomisi, sürekli düşük enflasyon ve ABD-Çin ticaret savaşı, merkez bankasını teşvik vermeye zorladı. En son Satın Alma Müdürleri Endeksleri (PMI’ler), endüstriyel zayıflığa rağmen bir miktar istikrar göstermiş olsa da son ekonomik veriler umut verici olmamıştı.

Euro Hızlı Gerilerken, Stoxx 600 Değer Kazandı

Euro Hızlı Gerilerken, Stoxx 600 Değer KazandıEuro açıklamayı takiben dolar karşısında yüzde 0,4 oranında değer kaybetti. EUR/USD paritesi, açıklama öncesinde 1,1022 seviyesinden işlem görürken, açıklamanın gelmesiyle birlikte hızlı bir düşüş kaydetti ve 1,0955 seviyesine kadar geri çekildi. Ardından yüzde 0,38 oranında ekside seyrederek 1,0968 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Pan-Avrupa Stoxx 600 endeksi, ilk duyurudan hemen sonra yüzde 0,6 oranında değer kazandı. Çünkü piyasalar AMB Başkanı Mario Draghi’nin devasa teşvik paketine olumlu tepki verdi.

Euro bölgesi tahvil getirileri düşerken, Almanya’nın 10 yıllık tahvil ihracı 8 baz puan düşüşle yüzde -0,64’e geriledi. Bununla birlikte Avrupa bankacılık stokları, yüzde 0,9 oranında yükselişle kazanç sağladı.

Henderson Rowe Araştırma Başkanı Artur Baluszynski, AMB’nin faiz oranlarını olumsuz bölgelere daha da zorladığını, temelde Euro bölgesi bankaları için bir vergi olduğunu ve halihazırda zayıflamış olan banka tarafından finanse edilen ekonomi için bu hamlenin daha fazla sorun yaratabileceğini söyledi.

Baluszynski, “Ayrıca FED hala G-7 merkez bankalarının en sıkısı olan EUR/USD likiditesi, giderek daha zorlu Avrupa bankacılık sistemine daha fazla stres ekleyerek baskı altına girebilir,” dedi.

ABD Vadelileri AMB Kararıyla Rekor Seviyelere Yaklaşıyor

ABD Vadelileri AMB Kararıyla Rekor Seviyelere YaklaşıyorABD vadelileri, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım programı haberleriyle rekor yükselişe doğru ilerliyor. Öncesinde ise Trump’ın Çin’e uygulayacağı son tarifeleri geciktireceği haberleri ile yükselmişlerdi.

ABD borsa endeksi vadeli işlemleri, Perşembe günü yükselişe geçti. Yatırımcılar, Avrupa Merkez Bankası’ndan büyük bir tahvil alım programı ile birlikte Çin ithalatına yönelik ABD tarifelerindeki gecikmeyi fiyatladılar.

TSİ 15:00 civarında Dow Jones Sanayi Ortalaması futuresleri, 96 puan artarak açılış öncesinde 97 puan kazandılar. S&P 500 ve Nasdaq 100 vadelileri ise açılışta daha yüksek bir seviyeye işaret ettiler.

Dow ve S&P 500, Perşembe günkü seansa Temmuz ayında ulaşılan rekor seviyelere oranla yüzde 1’den az bir seviye ile girdi. Dow ayrıca 30 Temmuz’dan bu yana ilk kez Çarşamba günü 27 bin seviyesinin üzerinde kapandı. S&P 500 ise 31 Temmuz’dan bu yana ilk kez 3000 puanın üzerine çıktı.

Başkan Donald Trump, Çin mallarına uygulanan gümrük vergilerinde ek bir artışı, iyi niyet göstergesi olarak iki hafta geciktirmeyi kabul etti. Hareket, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticari sürtünmelerin çözülmesine yönelik umut verdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu