Yatırım yapmaya başla!

AMB Başkanı Draghi: “Enflasyon İçin Teşvikler Hala Gerekli”

AMB Başkanı Mario Draghi, faiz oranlarının sabit tutulduğunun bildirilmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında önemli mesajlar verdi.
AMB Başkanı Draghi: “Enflasyon İçin Teşvikler Hala Gerekli”

Avrupa Merkez Bankası 25 Ekim toplantısında politika faiz oranlarını sabit tuttuğunu ve 2019 yılının yazı boyunca da değişiklik yapılmasının planlanmadığını bildirdi. Piyasalar bu hafta başından beri merkez bankalarının faiz kararlarını yakından izliyor.

Analistler AMB’den gelen açıklamaların yanında, basın toplantısında önemli mesajlar vermesi beklenen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin konuşmalarının da yatırımcıların radarında olduğunu belirtmişti. Faiz kararı sonrası açıklama yapan Draghi, enflasyon için teşviklerin hala gerekli olduğunu belirterek önemli açıklamalarda bulundu.

Bankanın Ekim ayı toplantısı sonrasında konuşan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, enflasyon için önemli ölçüde desteğin gerektiğini belirtti.

AMB, bugün öğleden sonra yaptığı Ekim ayı toplantısına ilişkin politika faizini %0,00, marjinal fonlama oranını %0,25 ve mevduat faizini eksi %0,40 seviyesinde sabit tuttuğunu belirtti. Ek olarak önümüzdeki yılın yaz aylarına kadar da faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacağının sinyallerini verdi.

İcra kurulunun görüşmesinde enflasyon konusunun ele alındığını, gelişmelere bakıldığında ücretlerin arttığının görüldüğünü söyledi. Ücret artışının çok önemli bir durum olduğunu belirten Draghi, genel olarak ülkelerin durumuna bakıldığında iş piyasasının gelişmeye devam ettiğini ifade etti. Tüm bu değerlendirmelerin ardından enflasyonun %2 ye doğru gideceği konusunda bir şüpheleri olmadığını, para politikasının destekleyici olduğunu bildiklerini ve bu yılın sonuna kadar çok az miktarda endişe olabileceğini bildirdi.

Draghi, İtalya’nın mali bir sorun olmadığını dile getirdi.

İtalya konusu ile ilgili gelişmeleri gözlemlediklerini ve konu hakkında tam olarak yorum yapmamasını mali kuralların uygulanması gerektiği ve diyalog peşinde olmalarına bağladı. “Kristal bir kürem yok geleceği göremiyorum ancak, bu durum bankaların portföyünde olan bir şey” diyen Draghi, iyimser veya kötümser yaklaşım yapmak için henüz çok erken olduğunu sözlerine ekledi.

İtalya ve AB arasındaki anlaşmaya istinaden yöneltilen soruya; para politikasının destekleyici olmaya devam edeceğini, parasal genişlemenin bitmesi halinde baskı uygulanacağını, birkaç ay boyunca İtalyan tahvili alındığını buna rağmen makasın daraldığını gördüklerini, eğer ülkeler aynı konuda bir harekete geçerse bir farklılık olmayacağını, ancak ülke bazlı spesifik bir hareketin yapılıp para politikası önlemlerinin kullanılabileceğini dile getirdi.

İtalya konusunda herhangi bir risk görmediğini dile getiren Draghi, toplantıda veri bazlı senaryoların konuşulduğunu, parasal kırılganlığın devam ettiğini ve bu durumun ancak bankacılık, sermaye, mali kapasite gibi faktörlerin denge bulması halinde son bulacağını bildirdi.

Faiz oranları arttığını ve artmaya devam ettiğini, bunun da kredilerin ılımlı bir şekilde artması demek.

Faiz oranlarının artması halinde; hanehalkının daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacağını, ancak piyasada görülen hızlı hareketlerin borçlanmaları artırdığı ve büyümeye de etki edeceğini söyledi. Aynı hızla mali gelişmeden de bahsedilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Draghi, faiz oranlarının artmasının bir süredir var olan bir durum olduğunu, banka faizlerinin çok fazla oranda artmadığını, koşulların İtalyan bankalarına uygulanan hanehalkı ve firmalar için sıkılaştığını söyledi. Bu durumun bütçe sıkıntısından kaynaklandığını ve son konuşmadan bu yana diğer ülkelerde de faiz oranlarında artış gözlendiğini ekledi.

Parasal genişleme konusunda bu yıl bitmeden önce net bir şey konuşulmayacağını belirtti.

Bir sonraki hamlenin ne olacağının konuşulmadığını, bu konu hakkındaki net kararların bir sonraki toplantıya bırakıldığın söyleyen Mario Drgahi; “Hala araçlarımız olduğunu düşünüyoruz, özellikle farklı durumlarda, hiçbirini tartışmadık.” dedi.

Merkez Bankası’nın özellikle de güvenilirlik açısından bağımsızlığının çok önemli olduğunu, görevlerini tam olarak yapabilmesi ve hangi aracı kullanacağına karar vermesi için bağımsız olmasının gerektiğini dile getirdi. Bu düşünceyi Merkez Bankası’nın kendisinin de kabul ettiğini ekledi. Enflasyon konusunda güvenin kaybedilmesi için hiçbir neden olmadığını, parasal genişlemenin uzatılmasına dair bir görüşme yapılmadığını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum