Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altmaier: “Avrupa, ABD ile Ticaret Görüşmelerine Hazır Fakat Bu Kolay Olmayacak”

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, Avrupa'nın ABD ile ticarete yönelik her türlü konuyu konuşmaya hazır olduğunu belirtirken bu görüşmelerin zorlu geçeceğini söyledi.
Altmaier: “Avrupa, ABD ile Ticaret Görüşmelerine Hazır Fakat Bu Kolay Olmayacak”
Yorum

Euro Bölgesi’nin en güçlü ekonomisine sahip olan Almanya’nın, ihracat verilerinde meydana gelen düşüşten ötürü resesyon riskine maruz kalıp ekonomik daralmaya yöneldiği ortaya çıkmıştı. 2019 yılının ikinci çeyreğinde daralma sinyalleri veren Alman ekonomisi, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının etkisi altında kaldı.

Ülkedeki diğer veriler de iyiye işaret etmezken, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier’den duruma ilişkin bir değerlendirme geldi. Altmaier, Avrupa’nın ABD ile ticaret konusunda çoğu konuyu görüşmek için hazır olduğunu söyledi. Ardından, ABD ile yapılacak bu ticaret müzakerelerinin kolay olmayacağını sözlerine ekledi.

Alman yayın kuruluşu Deutschlandfunk’a konuşan Altmaier, Avrupa ile ABD arasında yapılacak ticaret görüşmelerinin büyük önem taşıdığını hatırlattı.

Avrupa ile ABD Arasındaki Ticaret Görüşmeleri Büyük Önem TaşıyorGörüşmeler için Avrupa’nın hazır bulunduğunu aktaran Altmaier, Haziran ayında ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirdiğini ve burada birtakım durumların farkına vardığını açıkladı. ABD yönetiminin anlaşmazlığı devam ettirmek yerine çözüm yolu aramaya önem verdiğini fark ettiğini söyleyen Altmaier, ABD ile gerçekleştirilecek görüşmenin oldukça zorlu olacağını kaydetti.

Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump, kritik G7 Liderler Zirvesi’nin ardından yaptığı açıklamasında Avrupa Birliği (AB) ile ticaret konusunda anlaşmalarının mümkün olduğunu, fakat bunun gümrük vergilerini gündeme getirmeden yapılabileceğini dile getirmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kririk G7 Zirvesi’nde Trump ile görüşmeden önce kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Almanya Başbakanı Angela MerkelMerkel burada, AB ile ABD arasında ticaret görüşmeleri yapılmasını sonuna kadar desteklediğini dile getirmişti. Ayrıca Merkel’e göre küresel anlamda görülen ekonomik yavaşlama tarafların uzlaşmasını kolaylaştıracak.

Diğer taraftan Almanya ekonomisini etkisi altına alan daralmanın yılın iki çeyreğinde üst üste kendini göstermesi, literatürde “resesyona giriş” olarak biliniyor.

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, daralmayı üçüncü çeyrek için de öngörmüş ve uyarı yapmıştı. Türkiye’nin en önemli dış ticaret ortaklarından biri olması açısından Almanya’nın durumu yurt içi piyasalardan yakın takibe alınıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu