Yatırım yapmaya başla!

Altın Bu Sefer Petrol ile Düşüyor

Altın Bu Sefer Petrol ile Düşüyor

Haziran ayından bu yana % 50’ye yakın bir düşüş gösteren petrol fiyatlarının, altının da düşmesine neden olduğu söyleniyor. Düşük petrol fiyatları, toparlanmaya çalışan altın fiyatlarını da aşağı çekiyor. Enflasyona karşı korumalı en büyük varlık olan altın, yatırımcısına yaklaşık 2 yıldır kazandırmıyor.

Bildiğiniz gibi petrol fiyatları geçirdiği düşüşler sonrasında ayı piyasası hakimiyetine girdi ve diğer emtiaların düşüşüne de öncülük ediyor. Dünyanın en büyük tahvil fonunun eski yöneticisi olan Bill Gross, “Düşüş, tüketici fiyatlarında olması gereken artışın yerine ABD’de dezenflasyon olduğu anlamına geliyor. Altın alıcıları geçtiğimiz 10 yılın çoğunda tüketici fiyatlarında yükseliş olmasını bekliyordu,” ifadelerini kullandı.

Altının yakın takipçisi olan enflasyon beklentilerinin göstergesi, 2008 yılında yaşanan resesyon sonrasında en büyük düşüşünü kaydedeceğe benziyor. Altın son 4 yılın en düşük seviyelerinden toparlanırken, fiyatların düşüş eğilimini koruduğu ifade ediliyor. Dolar ve ABD hisselerinin ralli yapması, FED’in faiz artırımına yaklaşması da altının düşmesini tetikliyor.

Dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu olan SPDR Gold Trust yatırımcıları, ABD ekonomisindeki toparlanmanın altına olan talebi zayıflatması ile 18 ay boyunca en büyük satışını gerçekleştirdi. Fondaki varlıklar % 1,6 oranında geriledi ve 712.9 tona geriledi. 2013 yılı Haziran ayından bu yana en büyük düşüş kaydedildi. Ayrıca altın varlıkları, 2008 yılı Eylül ayından bu yana görülen en düşük seviyelere geriledi.

Spot altın, 2000 yılından bu yana ilk kez üst üste ikinci yılı düşüşle kapatmaya hazırlanıyor. Önce FED’in varlık alımlarını sonlandıracağı ve alımları düşürme haberi; şimdi de faiz artırımının yaklaşması haberi ile altın düşmeye devam ediyor. Petrol fiyatlarındaki düşüşün de, enflasyona karşı korumalı olan altının talebinin zayıflamasına neden oluyor.

Doların aşırı değerlenmesi ve ABD ekonomisinin iyileşmesiyle güçlenen hisseleri, alternatif yatırım araçlarına olan ilgiyi azaltıyor. Altın fiyatları, 2013 yılında % 28 oranında düştükten sonra bu yıl % 2 oranında düşüş kaydetti. Kapalıçarşı‘da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 88 lira olurken, Cumhuriyet altını satış fiyatı 590 lira oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum