Paylaşım

Altın 1,100 Doların Üzerine Çıktı! Düşüşler Sonlandı mı?


 

Altın, 2012 yılından beri en uzun haftalık düşüşü gerçekleştirdikten sonra kayıplarını korudu ve yeniden 1,100 doların üzerine çıktı.

Altın geçtiğimiz hafta, 2010’dan bu yana en düşük seviyeye indi. New York’ta vadeliler 2 yılın en büyük kaybını vermeye hazırlanırken; fiyatlar, FED’in yapacağı faiz artışı ve Çin sanayi şirketlerinin beklenenin altında gelen kar rakamları sonrası gerilemeye devam ediyor.

Longboard Asset Management LLC baş yatırım yetkilisi Eric Crittenden; “Altın piyasasında ilk kez gerçek bir korku olduğunu görmeye başlıyoruz,” dedi.

Öte yandan spekülatörler, 21 Temmuz’da sona eren hafta itibariyle 11,345 net kısa pozisyon tuttular. Altında düşüş beklentisi ile açılan pozisyonlar %12 yükseldi ve 121,238 oldu.

Altın bu yıl genel olarak %7.4 değer kaybetti. Ancak son düşüşlerin çok hızlı olması algısı ile yeniden yükseldi ve 1,100 doların üzerine çıktı. Spot altın, ons başına 1,104.66 dolara geldi, palladyum da değer kazandı.

Sydney’de AMP Capital Investors Ltd. dinamik varlık tahsisi müdürü Nader Naeimi; “Altındaki düşüş çok aşırı göründü. Bu gibi seviyelerdeyken altın, yani sevilmezken ve aşırı satım durumundayken, genel volatilitenin artmasının beklendiği zamanda büyük bir riskten korunma sağlayabilir,” yorumunda bulundu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, FED’in yarın yapacağı toplantıdan bir faiz artırımı kararı çıkmasını beklemiyor. Asya-Pasifik döviz müdürü Dominic Schnider, FED’in yılın ikinci çeyreğinde bir faiz artışına gideceğini ve bu artış kesinleştikten sonra aşağı yönlü bir hareket daha görüleceğini ifade etti.

Yatırımcılar, fiyatlarının düşmesi üzerine altın destekli ETF’deki altın varlıklarını azaltıyor. Varlıklar geçen haftaki %1.3 lük düşüşle, Mart ayından bu yana en hızlı haftalık kaybını gerçekleştirmiş oldu.

Şanghay Altın Borsası’nda %99,99 saflıktaki altının gram fiyatı 220.93 yuana indi. Spot gümüş ons başına 14.7004 dolara çıkarken, platin 989.50 dolardan ve son olarak palladyum ise 630.75 dolardan işlem gördü.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın