Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Şansölyesi Merkel: Virüsün Yarattığı Risk Hala Ciddi

Salgında 9 bin vatandaşını kaybeden Almanya’da ikinci dalga endişesi yaşanırken, Başbakan Merkel halkı durumu ciddiye almaları konusunda uyardı.
Almanya Şansölyesi Merkel: Virüsün Yarattığı Risk Hala Ciddi
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya, koronavirüs salgınından en çok etkilenen 14. ülke konumunda. 83 milyon nüfuslu Avrupa ülkesinde şu ana kadar tespit edilen vaka sayısı 194 bin 405 oldu. 4 Mart itibarıyla rapor edilen toplam can kaybı ise 9 bin 26’ya ulaşmış durumda.

Pozitif çıkan vakaların 177 bin 500’ü tedavi edilip sağlığına kavuşurken, hastanede yatanların sadece %5’inin durumunun kritik olduğu biliniyor. Salgının yayılma hızını kontrol altına almak amacıyla koyduğu kısıtlamaları diğer ülkelere kıyasla daha erken kaldıran Almanya’da şu günlerde ikinci dalga korkusu yaşanıyor.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Cumartesi günü yaptığı video konferans açıklamasında salgının son durumuna ilişkin değerlendirme yaptı.

Başbakan Merkel, son günlerde vakaların bölgesel olarak artış gösterdiğini ve virüsün yarattığı tehlikenin hala çok ciddi olduğunu söyledi.

Halkını içinde bulundukları durumu önemsemeleri ve gerekli tedbirleri almaları konusunda uyaran Merkel, hükümetin tek başına aldığı önlemlerin salgının kontrol altına alınması için yeterli olmayacağına dikkat çekti.

Herkesin durumu ortak yükümlülüğü olarak görmesi bunun yanında sosyal mesafe kuralına ve el hijyenine hassasiyetle dikkat etmeleri gerektiğini kaydetti. Almanya’nın bulaşıcı hastalıklar organı olan Robert Koch Enstitüsü (RKI), son 24 saat içinde 687 yeni vaka tespit edildi.

Worldometers verilerine göre ise 26 Haziran’da 614 pozitif vaka bildirildi.
Almanya Güncel Vakalar
Kaynak: Worldometers

Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden olan Almanya’da 27 Mart’ta 6 bin 933 ile en yüksek günlük vaka rapor edilmişti. O tarihten sonda kademeli düşüş gösteren hasta sayısı Haziran ortasından itibaren yeniden artmaya başladı.

17 Haziran’da 1.122 yeni vakanın tespit edilmesiyle bazı kentlerde eski uygulanan önlemlere yeniden dönüldü. Başbakan Merkel, hükümetin bir yandan salgının sosyoekonomik ve sağlık alanındaki etkisiyle mücadele ederken, bir yandan da Avrupa Birliği Konseyi başkanlık seçimlerine odaklandığını söyledi.

Temmuz ayında yapılacak olan başkanlık seçimine ise sayılı günler kaldı. Merkel, pandeminin seçimlerin de ana konusu olacağının altını çizdi. Almanya’nın şu ana kadar krizi iyi idare ettiğini fakat bunun risklerin önlendiği anlamına gelmediğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu