Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da İşsizlik Kısmi Kilitlemeye Rağmen Kasım’da Beklenmedik Şekilde Düştü

Almanya'nın işsizlik oranı koronavirüs vakalarda keskin bir artışı durdurmak için başlatılan kısmi bir kapanmaya rağmen Kasım ayında geriledi. Detaylar aşağıda;
Almanya’da İşsizlik Kısmi Kilitlemeye Rağmen Kasım’da Beklenmedik Şekilde Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın üçüncü çeyreğindeki toparlanması yüzde 8,5 GSYİH büyümesine çevrilen Almanya da diğer Avrupa ülkeleri gibi Covid-19’a yönelik kısıtlamalarını artırdı. Bu durum Avrupa’nın en büyük ekonomisine yönelik beklentileri gölgelemeye devam ederken Almanya’da işsizlik Kasım ayında kısmi kilitlemeye rağmen daha da geriledi.

Yapılan resmi açıklamaya göre Almanya’nın işgücü piyasası kötüleşen salgını ve yeni kısıtlamaları umursamayarak Kasım ayında işsizlik oranını beşinci ay için beklenmedik şekilde azalttı.

Almanya’da mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı, bir önceki ayda 38 bin düşüşe revize edilen ve 8 binlik piyasa beklentilerine karşın 2020 yılının Kasım ayında 39 bin azalarak 2,82 milyona geriledi. İşsizlik oranı Ekim ayındaki yüzde 6,2’den yüzde 6,1’e geriledi ve Haziran ayındaki beş yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 6,4’ten daha da uzaklaştı.

Şirketler ülkenin ikinci tecrit edilmesine tepki olarak yaygın işten çıkarmalardan kaçınırken, ajansın başkanı olan Detlef Scheele firmaların işe alma konusunda isteksiz olduklarını söyledi.
Almanya İşsizlik Kasım
Kaynak: Investing

İş piyasasının büyük bir kısmı, devlet sübvansiyonları ile desteklenmeye devam etti. Ekim ayındaki yüzde 24,8’den Kasım ayında işletmelerin yüzde 28’inin devlet yardımından yararlandığını tahmin eden Ifo Enstitüsü’ne göre şirketlerin artan bir kısmı, işçilerine ödeme yapmak için ek programlara güveniyor.

Ülke geçen ayın başından bu yana, koronavirüsün yayılmasını sınırlamaya çalışmak için restoranlar, barlar, spor salonları ve kültürel mekanların kapatılmasıyla kısmi bir tecrit altında bulunuyor.

Bununla birlikte Almanya’nın en son kısıtlamalarının Noel tatillerinden hemen önce sona ereceği biliniyor. Bu, işgücü piyasasından kaynaklanan herhangi bir gerginliğin önümüzdeki aylarda hala gerçekleşebileceği anlamına geliyor. Dört otelden üçü krizi varoluşsal bir tehdit olarak görüyor ve ekonominin tüm sektörlerinde iş güveni Kasım ayında ikinci bir ay için azaldı.

Avrupa Merkez Bankası yetkilileri önümüzdeki hafta yapılacak bir toplantıda bölge ekonomisinin durumunu tartışacaklar ve toplantı sonucunda geniş çapta parasal teşvikin artırılması ve uzatılması bekleniyor. Eurostat’ın Çarşamba günü Euro Bölgesi işsizliği ile ilgili sunacağı güncel bilgiler de merakla bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu