Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman Fabrika Siparişleri Ocak’ta %1,4’le Artıya Döndü

Alman fabrika siparişleri Ocak’ta yüzde 0,7 artış yönündeki beklentilerin üzerine çıkmayı başardı. Ayrıca kriz öncesi seviyelerin %3,7 üzerinde gerçekleşti.
Alman Fabrika Siparişleri Ocak’ta %1,4’le Artıya Döndü
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan son verilere göre Almanya fabrika siparişleri Ocak ayında yüzde 1,4’lük aylık artış kaydetti.

Aralık ayında fabrika siparişleri yüzde 1,9 gerileyerek 7 ay sonra ilk düşüşünü kaydetmişti. Ancak rakam yüzde 2,2 düşüşe revize edildi. Takvim etkisinden arındırılmış yeni siparişlerdeki artış, Ocak 2020 ile karşılaştırıldığında +%2,5 olarak gerçekleşti.

Büyük siparişler hariç tutulduğunda, yeni siparişler (mevsimsel ve takvim etkisinden arındırılmış) bir önceki aya göre %2,8 daha yüksekti.

Alman Fabrika Siparişleri Ocak Büyümeye Döndü
Kaynak: Destatis

Almanya’da korona salgını nedeniyle kısıtlamaların getirildiği Şubat 2020’ye kıyasla Ocak 2021’de yeni siparişler mevsimsel ve takvim etkisinden arındırılmış olarak %3,7 arttı.

Ocak 2021’de bir önceki aya göre yurt içi siparişler %2,6 azalırken yurt dışı siparişler %4,2 arttı. Euro Bölgesi’nden yeni siparişler Aralık 2020’ye göre yüzde 3,9, diğer ülkelerden yeni siparişler ise yüzde 4,4 arttı.

Ocak 2021’de ara malı üreticileri Aralık 2020’ye göre yeni siparişlerde yüzde 0,2 artış gördü. Sermaye malı üreticileri bir önceki aya göre yüzde 3,3 artış kaydetti. Tüketim mallarına bakıldığında, yeni siparişler yüzde 5,8 düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu