Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alibaba Hisseleri Şirketin 41 Milyar Dolarlık Harcama Rekoruyla Yükseldi!

Alibaba hisseleri, mali yılın üçüncü çeyreğindeki kazancın beklentileri aşması üzerine yükselişe geçti. Detaylar haberimizde;
Alibaba Hisseleri Şirketin 41 Milyar Dolarlık Harcama Rekoruyla Yükseldi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın hisseleri, şirketin Aralık ayında sona eren üç ay içerisinde piyasadaki beklentileri aşmasıyla yükselişe geçti. Sonuçlara göre Çinli şirket yılın üçüncü çeyreğinde düzeltilmiş olarak hisse başına 12.19 yuan kar elde ederek 11.21 yuanlık ortalama analist beklentisini geride bıraktı. Aynı dönemde düzeltilmiş FAVÖK 40.71 milyar yuan seviyesinde gerçekleşerek 39.278 milyar yuanlık beklentiyi aştı. FAVÖK marjı yüzde 35 oldu.

Öte yandan Çinli e-ticaret devinin, 2016’dan bu yana en düşük gelir büyümesini kaydettiği ancak net gelirinin tahminleri karşıladığı bildirildi. Hisse senedi Çarşamba günü New York’ta yüzde 6’dan daha fazla yükselişte kapandı ve kapanış sonrası işlemlerde daha da yükseldi.

Şirketin yavaşlayan bir Çin ekonomisi ve devam eden ticaret savaşı ile mücadele etmek zorunda kaldığı aktarıldı.

Alibaba Yavaşlayan Ekonomi Mücadele Piyasanın odaklandığı alanlardan biri şirket tarafından yapılan harcamalardı çünkü bazı analistler Alibaba’nın zorlu çalışma ortamı nedeniyle harcamalarda kesinti yapabilirdi. Fakat şirket 2018’i rekor bir miktar harcama ile tamamlamış, pazar da buna mutlulukla karşılık vermişti. Buna göre geçen yıl 278.8 milyar Çin yuanı ya da 41.6 milyar doların üzerinde para, ürün geliştirme, satış ve pazarlama, genel yönetim ve gelir maliyetine harcanmıştı.

Keza bu rakam şirketin düşüncesizce 149.7 milyar dolar para harcadığı 2017’den beri rakamın renminbi açısından yüzde 86.2 arttığını gösterdi.

Alibaba 2018 41 Milyar Dolar Harcadı Nomura Perşembe günü yayınlanan bir araştırma notunda; “Üst yönetim bu stratejik işlere yatırım yapmaktan geri çekilmediklerini öne sürse de Alibaba, işletme ile ilgili giderlere harcama yapma konusunda daha disiplinli görünüyor.” dedi. Bu stratejik işletmeler Alibaba’nın yeni perakende dediği ödemeler, lojistik, fiziksel mağazalar gibi unsurların birleştirildiği ekosistemi içeriyordu.

Alibaba CEO’su Daniel Zhang da geçen yıl verdiği bir röportajda, “Tamamen dijitalleşmiş bir ticari dünyaya dönüşmek için çevrimiçi ve çevrimdışının nasıl bütünleştirileceği ile ilgili” demişti. Nihayetinde Alibaba’nın üçüncü çeyrek sonuçları piyasalarda etki yarattı. Örneğin; CFRA Research’ten Scott Kessler fiyat hedefini 20 dolar artırarak 198 dolara yükseltti. Kessler Çarşamba günü yaptığı açıklamada Alibaba’nın ülkeye özgü zorluklarla bile sağlıklı bir büyüme sağlayabildiğini ve firmayı Çin’in dijital ekonomisinde pek çok alanda lider olarak gördüklerini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu