Yatırım yapmaya başla!

Bakan Novak: Ticaret Savaşı ve Yaptırımlar Petrol Piyasalarına Yardım Etmiyor

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, ABD ticaret savaşının ve yaptırımlarının petrol piyasalarına yardım etmediğini söyledi. İşte ayrıntılar;
Bakan Novak: Ticaret Savaşı ve Yaptırımlar Petrol Piyasalarına Yardım Etmiyor

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, bugün verdiği demeçte; ABD’nin Çin’e karşı savaşının ve yaptırımlarının küresel petrol pazarındaki istikrarsızlığa katkı sağladığını ve fiyatlar üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

Doğu Ekonomik Forumu’nda CNBC’ye konuşan Novak, ABD’nin Çin ithalatına yönelik muazzam bir vergi getirme, Rusya ve İran üzerinde yaptırım uygulama kararları gibi jeopolitik belirsizliklerin petrol fiyatlarının ılımlı bir şekilde artmasına neden olabileceğini söyledi. Novak konuşmasında; “rakamlarla konuşacak olursak, ek primin normal petrol fiyatının üzerine 5 – 6 dolar civarında olacağını düşünüyorum, bu arz talep dengesini yansıtacaktır” sözleriyle dikkat çekti.

Piyasanın mevcut jeopolitik sorunlara duyarlılığını vurgulayan Novak, bu durumun İran’dan günde 2 milyon varil ithal eden ülkeleri olumsuz etkileyebileceğini kaydetti.

Novak Petrol Piyasaları yorumu Novak’ın varil başına petrol fiyatına 5 – 6 dolar eklenebileceği öngörüsünün, İran’a karşı yaptırımların uygulanması durumunda petrol fiyatlarının 90 ila 100 dolara ulaşabileceği yönündeki yorumlarla ölçülü olduğu bildirildi. Öte yandan söz konusu haberde; küresel petrol tedarikinin ekonomik ve politik kargaşaya, ayrıca Venezuela, Nijerya, Irak ve Libya’ya bağlı arz kesintilerine karşı da savunmasız olabileceği söylendi.

Bu noktada, Çin ithalatına ilişkin vergilerin Çin ekonomisine zarar vereceği, bunun da petrol talebini azaltabileceği endişeleri hatırlatıldı.

Novak Ticaret Savaşları ile Yaptırımlara Dikkat ÇektiFakat Novak arz – talep dengesin hakkında konuşurken küresel olarak düşündüklerini belirterek, petrol sektörünün küresel olduğunu vurguladı. “Birisi artık satın almazsa, bir diğeri satın alır. Ve bu tüketim açısından aynı olur, bu nedenle gelecekte bir şeyi önlemek için özel bir adım atmıyoruz” diyen Novak, OPEV ve diğer petrol üreticisi ülkelerin Aralık ayında uzun vadeli yeni bir anlaşma imzalayabileceğini dile getirdi.

Petrol fiyatlarının Çarşamba günü Rusya Enerji Bakanı Novak’ın yorumlarının ve ABD ham petrol stoklarındaki düşüş raporlarının ardından yükselmesi dikkat çekti. Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varil fiyatı bu sabah 79.37 dolardan açılırken, Batu Teksas türü ham petrolün varil fiyatı ise 69.95 dolar oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum