Paylaşım

Akıl Almaz Satış Rakamlarına Ulaşan Otomobiller ve Modelleri

 

1769 yılında üretilmeye başlanan otomobiller günümüze gelene kadar sayısız evrimden geçerek gelişim göstermiştir. Hayatımızı kolaylaştıran buluşların başında gelen otomobiller birbirinden farklı binlerce model ve motor çeşitliliğine sahiptir. Birçok otomobil firması sıkı bir rekabete girmiş olup birbirlerinden üstün otomobiller piyasaya sürmektedir. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde araba fabrikaları çeşitli modeller üretirken özellikle bazı ülkelerin satış konusunda öne çıktığına tanık oluyoruz. En çok satan otomobil modelleri listesine göz attığımız zaman; Japon, Alman ve Amerikan markalara talebin fazla olduğunu görüyoruz.

En çok satan otomobiller listesinde Japon üretimi arabaların sıkça karşımıza çıktığını görebiliyoruz. Bunun altında yatan sebeplere göz attığımız zaman araba alımı hususunda nelere dikkat etmemiz gerektiğini de görmüş oluruz. Öncelikle Japon arabalarının özelliklerine değinecek olursak motorlarının uzun ömürlü ve yakıt tasarrufunun yüksek olduğunu görürüz. Bu farkın oluşmasındaki önemli etkenlerden birisi Honda, Toyota, Nissan, Mazda gibi Japon devi otomobil firmalarından çıkan araçlardaki parça sayısının rakiplerine göre daha az olduğu düşünülmektedir.

Amerikan arabalarına gelecek olursak ilk bakışta kaslı görüntüleri gözümüze çarpmakta. Chevrolet, Ford, Dodge gibi arabaların yakıt tüketimleri rakiplerine nazaran daha fazla olsa da motor güçlerinin yüksek olması ve kaba görüntüleri ile kendisine has bir cazibe oluşturmaktadır.

Bakınız: V12 Motor ve Egzoz Sesleri

Listede bir diğer göze çarpan Alman arabaları sağlamlığı ve kalitesiyle dikkat çekmektedir. Almanların tarihte yaşadığı savaşların da etkisiyle araçların sağlamlığı üzerine yaptıkları yatırımlar bugün ürettikleri araçlarda açıkça görülmektedir. Almanların millet olarak rahatına düşkün oluşu arabalarının konforlu oluşunda önemli rol oynamıştır. Volkswagen, Mercedes, BMW, Audi gibi Alman otomotiv devlerin dünyanın dört bir yanına otomobil ihracatını gerçekleştirmektedir.

Genel olarak baktığımızda ise otomobil firmalarının üretimleri esnasında kendilerine has özellikleri ve bakış açıları olduğunu görüyoruz. Markaların birbirlerine nazaran avantajları ve dezavantajları net bir şekilde göze çarpmakta.

Hazırladığımız videoda geçmişten günümüze en çok satışı yapılmış otomobillere göz atmış olacaksınız.

1- Chevrolet Impala – 14 Milyon
2- Volkswagen Passat – 15,5 Milyon
3- Ford T – 16,5 Milyon
4- Honda Civic – 17,5 Milyon
5- Ford Escort – 20 Milyon
6- Volkswagen Beetle – 23 Milyon
7- Honda Accord – 24,5 Milyon
8- Volkswagen Golf – 28 Milyon
9- Ford F – 35 Milyon
10- Toyota Corolla – 40 Milyon

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur