Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Akaryakıtta Nakit Avantajlı Yeni Bir Döneme Geçiliyor!

PÜİS'ten gelen yeni bir açıklamaya göre akaryakıtta nakit ödeme yapanlara avantaj sağlayacak düzenleme yapılıyor!

Yaklaşık olarak Mayıs ayından Eylül ayının başlarına kadar akaryakıt fiyatları bir süreliğine durdurulmaya gidilmişti. Gelen zamlar vergilerden karşılanmaya çalışılmıştı. Yeni gelen bir önergeye göre petrol satıcılarında kredi kartı/nakit ayrı olarak değerlendirilecek. Konuya ilişkin yapılan açıklamalarda, aslında tüketicinin korunacağı ima edildi.

Normal şartlar altında ülkemizde, benzinin litre fiyatı bazı ülkelere göre oldukça yüksek. Düşmesi gerektiği yönünde bazı çalışmalar yapılıp şikayetler dile getirilmiş olsa da geri adım atılmamıştı. Gelecek yeni uygulamada ise insanların nakit alımlarda daha avantajlı olacağı söylendi.

Konu hakkında PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş konuştu.

Okumuş, “Bayiler devamlı finansman ihtiyacı içinde bulunmaktadırlar. Bu nedenle de bayiler kredi kartı ile yapılan satışlarda 40-45 günü bulan vadeleri bekleyememekte ve bankalara yüzde 3’lere varan kredi kartı komisyonu ödeyerek finansman ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadırlar.” dedi.

PÜİS Genel Başkanı, kredi kartı komisyonlarından dolayı bayilerin zorluk çektiğini ve bu duruma düzenleme ve hafifletme amaçlı, kamu banlarıyla görüşüldüğünü bildirildi.

İlk görüşmenin Ziraat Bankası ile yapıldığını ve imzaların atıldığı bildirildi. Keza aynı zamanda özel ve diğer kamu bankalarıyla da görüşüleceği söylendi.

“Kredi kartıyla yapılan satışlar bayilere zarar veriyor”

Petrol satışlarında bayilerin brüt %5 karının yarısını kredi kartlarına komisyon olarak verildiği söylendi. Ayrıca tüketicilerin de nakit yapmadıkları alımlarda, sadece borç erteleme yapıldığının altı çizildi.

Nakit petrol alımlarında indirim uygulamasının ABD ve bazı ülkelerde de daha ucuz olduğu söylendi. Akaryakıtı nakit olarak alacak tüketicilerin önemli bir avantaja sahip olacağı ve bunun Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)ya sunulduğu bildirildi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle