Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Akar, Tahıl Sevkiyatının Devamı için Yeşil Işık Yaktı

Bugün başlayan tahıl sevkiyatının devamının geleceğini söyleyen Savunma Bakanı Akar, gündeme ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Akar, Tahıl Sevkiyatının Devamı için Yeşil Işık Yaktı
Yorum

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bugün AA Editör Masası’nda konuştu.

Odessa Limanı’ndan bugün hareket eden ilk tahıl sevkiyatı gemisi hakkında açıklama yapan Akar, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamında Ukrayna’dan hareket eden ilk geminin yarın saat 15.00 civarında İstanbul Boğazı açıklarında olacağı bilgisini paylaştı.

Geminin İstanbul’a ulaştıktan sonra Müşterek Koordinasyon Merkezinde Rusya-Ukrayna-Türkiye-BM temsilcilerinin oluşturacağı heyet tarafından kontrolünün sağlanacağını aktardı.

Tahıl gemisine ek olarak Sierra Leone bayraklı 27 bin ton mısır yüklü geminin Lübnan’a gitmek için dün Ukrayna’dan saat 09.15’te ayrıldığını açıkladı. İstanbul’da kurulan koordinasyon merkezinde sürecin takip edildiğini söyledi.

Akar, “Bu gemide aynı usulleri, esasları bir kez daha mutabık kaldığımız hususları uyguladık ve bundan sonraki gemiler de benzer şekilde herhangi bir aksaklığa uğramadan devam edecek” dedi.

“Açlık Sorunu Afrika’dan Türkiye’ye Göç Dalgası Getirebilir”

Milli Savunma Bakanı, tahıl ve gıda maddelerinde yaşanan sorunların ciddi boyutlara ulaşabileceğini hatırlatarak, bu konunun Orta Doğu ve Afrika’da güvenlik sorununa dönüşebildiğinin altını çizdi.

Akar, olası bir açlık halinin aynı zamanda göçü de tetikleyebilecek bir noktaya evrileceğine dikkat çekerek;

“Afrika’dan Avrupa’ya, Türkiye’ye ciddi bir ilave göç dalgasını beraberinde getirebilir. Bu son derece önemli bir konu. Bu konunun bu şekilde çözüme doğru gidiyor olması gerçekten önemli” şeklinde konuştu.

25 Milyon Tondan Fazla Tahıl Bekliyor

Akar, savaş nedeniyle 25 milyon tondan fazla bekleyen tahılın söz konusu olduğunu söyleyerek, Rusya ile yürütülen istişareler sonucunda ortaya çıkan çözümün en optimal çözüm olduğunu aktardı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile kurulan temaslarla olayın çözüme kavuştuğunu bildirdi.

Her iki ülkenin de Türkiye’ye güven duymasıyla ilgili şöyle konuştu:

“13 Temmuz’da Rusya, Ukrayna, BM ve Türkiye olarak dörtlü görüşme yapabildik. O zamana kadar görüşmeleri çoğunlukla ikili yapmak durumundaydık. Sağ olsunlar iki tarafın da bakanları ve ilgili personeli bize karşı, arkadaşlarımıza karşı ciddi bir güven olduğunu belirttiler. Bu da bizim için son derece memnuniyet ve gurur verici bir durum.”

“İstanbul’daki Merkez Tüm Tarafların Bir Arada Olabildiği Tek Ortam”

İstanbul’daki koordinasyon merkezi hakkında soruları yanıtlayan Akar, merkezin tüm tarafların bir arada olabildiği tek ortam olduğunu ifade etti.

“Bazı inişler, çıkışlar olmakla beraber çok şükür bir diyalog ortamı var” diyen Savunma Bakanı, mutabakat muhtırasında faaliyetin 120 gün geçerli olduğunu hatırlattı.

Akar, “Eğer herhangi bir şekilde taraflardan bir itiraz, talep gelmezse söz konusu mutabakat otomatikman yenilenecek ve devam edecek” dedi.

Tahıl koridoru anlaşmasına imzalar atıldıktan bir gün sonra Rusya’nın Odessa’ya düzenlediği saldırı hakkında ise “Taraflarla görüştük, bunun hiçbir şekilde tahıl nakliyatıyla, tahıl silolarıyla ilgili olmadığını beyan ettiler” şeklinde açıklama yaptı.

“Kimsenin Toprağında Gözümüz Yok”

Akar, konuşmasında Nisan ayında başlatılan Pençe-Kilit operasyonuna da değindi.

Türkiye’nin terörle mücadelesinin bazı çarpıtmalara maruz kaldığını savundu. Yürütülen operasyonlarda tek amacın ülke ve vatandaşların güvenliğinin sağlanması olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“Bizim komşularımızın başta Irak ve Suriye olmak üzere sınırlarına, egemenlik haklarına saygımız sonsuz. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Bütün ülkelerin, komşularımızın toprak bütünlüğüne son derece saygılıyız. Bizim tek hedefimiz var, tabii bu terörle mücadele.”

“Dost ve Müttefik Ülkeler Yaklaşımlarını Gözden Geçirmeli”

Akar, dost ve müttefik ülkelerin de bu konuya yaklaşımlarını gözden geçirmelerini, tarafsız ve objektif olmalarını beklediklerine işaret ederek;

“Teröristler arasında ayrım yapmamalarını bekliyoruz. Çünkü bizim yaptığımız bu mücadele aynı zamanda NATO’nun da Avrupa’nın da Avrupa Birliği’nin de teröre karşı durduğu en son engel. Bunu da görmeleri lazım” dedi.

Akar, bölgenin terör örgütlerinden temizlenmesi için Iraklılara her türlü iş birliğine hazır olduklarını söylediklerini ve söylemeye devam ettiklerini de aktardı.

“Amerika’nın Yaptığı Bir Akıl Tutulması, İzahı Yok”

ABD ordusunun YPG/PKK üyeleri için gönderdiği taziye mesajıyla ilgili Akar, “Bir akıl tutulması, izahı yok bunun. Amerikalı müttefiklerimiz yarın bir gün hatırladıklarında üzülecekler” şeklinde konuştu.

Akar, ABD’nin PYD/YPG’den vazgeçeceğini, terörle, teröristle yaşanmayacağını ifade ederek; “Eninde sonunda bunu anlayacaklar” dedi.

ABD’den tedarik edilecek F-16’larda sorun olursa başka bir çözüm üretileceğini şu sözlerle paylaştı: “Dünya çok genişledi artık seçenekler çok arttı. Buna karşı birçok çözüm üretilebilir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu