Yatırım yapmaya başla!

AK Parti’nin Ekonomiyle İlgili Kanun Teklifi TBMM’ye Sunuldu

AK Parti, ekonomi ile ilgili kanun teklifini TBMM’ye sundu. Partinin Grup Başkanvekili Mehmet Muş, 71 maddeden oluşan teklifin ihtiyaç duyulan alanlardaki düzenlemeleri içerdiğini söyledi.
AK Parti’nin Ekonomiyle İlgili Kanun Teklifi TBMM’ye Sunuldu

AK Parti, 71 maddeden oluşan ekonomiyle ilgili kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklikler öngören teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sundu. Konutta devlet katkısının artırılması, kira bedelinin belirlenmesinde enflasyon rakamlarının dikkate alınması, iç ve dış piyasalarda farklı kira sertifikası türlerinden ihraç yapabilmesine imkan sağlanması gibi konuların yer aldığı kanun teklifinin en önemli maddelerine haberimizin devamında yer verdik.

AK Parti’nin TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi ekonomi ile ilgili yeni düzenlemeleri içeriyor.

Söz konusu teklifte yaşlılık, ölüm ve malullük aylığında alt sınırın 1000 lira olması, işsizlik maaşının alınabilmesi için son 120 gün kesintisiz prim ödenmiş olması gibi şartlar yer alıyor. İşsizlik ödeneğinden yararlanma koşullarında kolaylık sağlanırken, devamsızlıktan kaynaklanan ödememe durumu da ortadan kaldırılmış olacak.

Sanayi yatırımlarında inşaat harcamaları sebebiyle yüklenecek KDV’nin iade edilmesi uygulamasının önümüzdeki yıl da devam etmesi, imalat sanayi yatırımları için sağlanan teşviklerin 2019’a kadar uzatılması da teklifte yer alan maddelerden bazıları.

Kira ücretleri belirlenirken tüketici fiyat endeksindeki değişimler baz alınacak.

AK Parti’nin ekonomi ile ilgili düzenleme önerilerinden bir diğeri ise sigortacılık sektöründe yaşanan teminat sorunlarına çözüm getirilmesi amacıyla Türk Reasürans AŞ’nin kurulması.

Devlet üniversitelerinin diş hekimliği fakültelerinde 31 Ekim itibarıyla ilaç gibi malzemelerin alımlarına dair yapılan borçların Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenecek olması, KİT’lerin birbirine borç verirken yıllık yatırım/finansman programını gözeterek Hazine Bakanlığınca belirlenen usule göre hareket edecek olması da kanun teklifinde yer diğer konulardan bazıları oldu.

Konut yardımları için belirlenen devlet katkısının 20 bin TL’den 25 bin TL’ye çıkarılması teklif edildi.

Konut hesabının daha etkin hale getirilmesi için yapılan değişikliklerin bakanlık tarafından yürütülmesi, belediyelerce gerçekleştirilmesinde fayda görülen yatırım projelerinin desteklenmesi için strateji ve bütçe başkanlığı bütçesine, belediyeler için yardım ödeneği konulması, Dışişleri Bakanlığınca belirlenecek ülkelerde vize başvurularında aracı hizmet alınmasına imkan sağlanması önerildi.

Şalgam suyu, bebek devam sütü sayılan içeceklerin ÖTV’den muaf tutulması, tarım ürünleri lisanslı depoculuk kanunu kapsamında ürün senetlerinin elden çıkarılmasından doğan kazançlara dair istisnanın 2023 yılına kadar uzatılması, hayvancılığın desteklenmesi amacıyla büyük ve küçükbaş hayvanların satışından ve üreticilerden satın alınan sütün satın alma bedeli üzerinden alınan payın kaldırılması da TBMM’ye sunulan kanun teklifinde yer alan bazı önemli konular oldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, kanun teklifinin çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan düzenlemeleri içerdiğini dile getirdi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına destek olması ve finansman sağlaması için İl Bank’a yetki verilmesinin kanun teklifi içinde yer aldığını belirten Muş, İl Bank’ın Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri olduğunu ifade etti. Teklifin ayrıca grup şirketleri ve KİT’lere banka kredisi çekmek yerine kendi aralarında ödünç para verme imkanı sağladığını da sözlerine ekledi.

Son dönemlerde yaşanan 47/34 kamu ihale kapsamında gerçekleştirilmiş olan ihale sözleşmelerinin bu kanun tarihi yürürlüğe girdiğinden itibaren devam ediyorsa, sözleşmelerin feshinin ya da devredilmesinin de kanun teklifi kapsamında yer aldığını söyleyen Muş, söz konusu tekliflerin çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan düzenlemeleri içerdiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum