Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Açılış Sonrası Kazançlarını Veren Dolar 5,50 Liranın Altını Gördü

Dolar kuru geçen haftanın son işlem gününde hızlı bir şekilde yükseldikten sonra bugün kazançlarını geri vererek 5,50 liranın altını gördü.
Açılış Sonrası Kazançlarını Veren Dolar 5,50 Liranın Altını Gördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru geçen hafta Cuma günü yüzde 4 oranlarına varan yükseliş ile 5,85 liraya kadar yükseldi. Bu noktadan gelen müdahaleler ile 5,60 lira sınırından işlem görmeye başlayan kur, bugün 5,57 liradan yurt içi işlemlerine açıldı. Daha sonra yüzde 1 civarında kayıp yaşayarak 5,50 liranın altını gördü.

Dolar kuru güne yüzde 0,60 oranında artıda başlangıç yaptıktan sonra yüzde 1 civarında ekside seyretti ve 5,4711 liraya kadar indi.

Dolar 5,4711 Liraya İndiKur, TSİ 09:30’da yüzde 1,15 oranında eksi yön ile sert düşerken 5,50 liranın altındaki beklentiler artmaya başladı. Devamında yüzde 0,30 oranında eksi yönde seyreden kur, 5,5393 liradan işlem görmeye başladı.

Cuma günü TCMB’nin 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verdi ve dün ihaleler gerçekleşmedi. Buna ek olarak swap piyasasında değişiklik yaptı ve piyasadaki dalgalanmalara ilişkin duyuruda bulundu.

Türk lirasında yüzde 7 civarında kayıp öngörülürken, TCMB’nin hamleleri ile bir miktar değer kazanması sağlandı.

TCMB Hamleleriyle TL DeğerlendiMerkez Bankası’nın hamlelerinin rezervleri en az 2,5 milyar dolar artıracağı konuşulurken, kura yönelik beklentiler de çeşitlenmeye başladı. Yabancı uzmanlar dolarizasyon, jeopolitik riskler gibi konulara dikkat çekerken, yurt içinde 31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerin kura etkileri tartışılmaya başlandı.

Beklentiler, seçim sonrası seviyelerin 6 lira civarında olacağı yönündeyken, bazıları bunun bir algı yaratmak için ortaya atıldığını düşünüyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri’nde İsrail’in hakimiyetini resmi olarak kabul etmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın buna tepki göstermesi ile gerginlik artış gösterdi. Dün akşam gerçekleştirilen saldırıların da etkisiyle endişeler yükseldi.

Uzmanlar, TCMB’nin aldığı önlemlerin piyasaları rahatlatmaya yönelik olduğunu belirtirken, sıkı para politikasına dikkat çekildi.

TCMB Piyasaları RahatlattıDaha sıkı ve döviz likiditesini artırmaya yönelik adımlar atan TCMB, bugün kurdaki düşüşün nedeni olarak görülüyor. Şu dakikalarda yüzde 0,20 civarında eksi yönde ilerleyen dolar kuru, 5,5424 liradan alıcı bulurken, yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. ABD’de ise konut başlangıçları ve tüketici güveni verileri izlenecek.

ABD’nin tahvil piyasasının 2008 yılından bu yana en büyük resesyona işaret ettiği söylemleri ile şekillenen küresel piyasalar için ülkede bugün açıklanacak veriler önemli görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu