Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Yaptırım Açıklamasına Fazla Tepki Vermeyen Dolar 5,88’de Seyrediyor

Suriye’nin kuzeyinde istikrarı bozan faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle, Beyaz Saray’dan Türkiye için yaptırım açıklaması geldi. Dolar söz konusu açıklama karşısında sakin kalırken, bu sabah açılışı 5,88 civarından yaptı.
ABD’nin Yaptırım Açıklamasına Fazla Tepki Vermeyen Dolar 5,88’de Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump Pazartesi günü, öğleden sonra yaptığı Twitter paylaşımında Türkiye için çok büyük yaptırımların hazırlandığını belirtti. Dolar söz konusu açıklama sonrasında 5,93’ün üzerine çıktı.

Akşam saatlerinde gelen yeni açıklamada ise söz konusu yaptırımlar arasında çelik vergilerinin artırılması ve Türkiye ile belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin durdurulmasının yer aldığı bildirildi.

Kur bu sert açıklama sonrasında çok fazla değişkenlik göstermedi. Asya piyasalarında gece saatlerinde 5,91 – 5,93 arasında hareket eden dolar bu sabah daha sakin bir başlangıç yaptı.

Dolar/TL, Suriye’de başlatılan harekat ile ilgili ABD’den gelen açıklamalarla dalgalı seyrediyor.

15 Ekim DolarKur saat 08:54’te 5,8859 liradan işlem görüyor. Ekonomistler Barış Pınarı Harekatı sebebiyle birçok ülkenin Türkiye hakkında yaptırım açıklamasının dolar ve borsa tarafında oynaklığı artırdığını belirtti. Türk Lirası söz konusu gelişmelerle dolar karşısında zayıflarken, TL varlıklarına gelen satışlar Borsa İstanbul’un 93.000 puana kadar gerilemesine sebep oldu.

GCM Yatırım analistleri yükselişin devamında 5,9365 – 5,9550 – 5,9700 aralıklarının gündeme gelebileceğini belirtiyor. Ziraat Yatırım tarafından yollanan notta Türk lirasının geçen hafta dolar karşısında %3,1 değer kaybederek, diğer gelişmekte olan ülke paralarından negatif ayrıştığı ifade edildi.

Başkan Trump, Suriye’de gerçekleştirilen operasyon sebebiyle Türkiye’ye kısa süre içinde yaptırım uygulanacağı açıkladı.

Trump, yaptırımları içeren kararnameyi en kısa sürede imzalayacağını söyledi. Beyaz Saray’dan daha sonra gelen açıklamada ise Trump’ın ABD Hazine ve Dışişleri Bakanlıklarına söz konusu yaptırımlar için yetki beren başkanlık kararnamesini imzaladığı bilgisi alındı.

Söz konusu yaptırımlar arasında daha önce indirilen çelik vergilerinin %50’ye çıkarılması ve iki ülke arasında belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin dondurulması yer alıyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yaptığı faaliyetlerle bölgedeki sivil halkın hayatını tehlikeye attığı, barış ve güvenlik istikrarını tehdit ettiği belirtildi.

Bu nedenle de bazı alanlarda yaptırım uygulamasının devreye konulacağı aktarıldı. Söz konusu yaptırımların ayrıca; Suriye’ye dönmek kişileri engelleyen, mültecileri ülkesine zorla geri döndürmek isteyen, siyasi çözüm için engel teşkil edecek hamleler de bulunan kişi ve kurumlara da uygulanacağı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Suriye’deki istikrarı bozan eylemlere katkıda bulundukları gerekçesiyle Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez’e yaptırım uyguladıklarını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu