Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Vadelileri ile Avrupa Endekslerinde Gözlenen Düşüş ve Brexit’te Beklenen “B” Planı

Theresa May'den beklenen "B" planı, küresel finansallardan negatif tarafta ayrışmalar gösteren Avrupa endeksleri ve olası yatırımcı reaksiyonları şöyle;
ABD Vadelileri ile Avrupa Endekslerinde Gözlenen Düşüş ve Brexit’te Beklenen “B” Planı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya finansal piyasalarında yavaşlama sinyalleri olarak okunan Çin ekonomisinin geçtiğimiz yıl kaydettiği büyüme, yaklaşık otuz yıllık seviyelerin en düşüğü olarak kaydedildi. Bu veri küresel hisse senedi piyasalarını kısmen baskılamıştı.

Stoxx Europe 600 sabah işlemlerinde %0.23 düşüş kaydederken, Asya piyasaları Çin’den yapılan veri açıklamasının ardından kazançlarının bir kısmını iade etti. Hong Kong Hang Seng endeksi günlük bazda kaydettiği 27.323 puan seviyesinden gevşeyerek 27.719’a (%0.39 prim), Tokyo Nikkei 225 endeksi gün sonunda %0.26 prime tekabül edecek açılışında (20.848 puan) kaydettiği seviyeden yataydan pozitif ayrışma ile ve Güney Kore KOSPI’si %0.02 primlenme gösterdi.

Piyasa korkusu göstergesi olarak takip edilen önemli gösterge CBOE VIX ise 19 Ocak güncellemesinde %49.44’lük bir kayıp ile pozitif tarafa meyillenmiş ve 17,80 seviyesine gerilemişti. ABD 5 yıllık CDS marjı ise 18,3  oldu. CDS haftalık değişiminde %0.54 azalarak pozitif bir kanatta görünürken VIX ile paralel gözlendi.

ABD Piyasaları Kapalı

Kapalı ABD Piyasalarında Düşen Vadeli EndekslerABD finansal pazarları, Martin Luther King Jr. Günü için Pazartesi günü kapalı. Vadeli piyasalarda ise Nasdaq %0.44 Dow 30 %0.41, S&P 500 için Vadeli İşlemler %0.32’lik düşüş gösterdi.

Pazartesi günkü resmi verilere göre, dünyanın ikinci büyük ekonomisi 2018 yılında %6.6 seviyesinde gözlendi. Çin’in 1990’dan bu yana kaydettiği en yavaş yıllık büyüme hızı olarak kaydettiği veri dikkat çekerken, hisse senedi piyasalarında risk birimi yüksek varlıklardan daha güvenilir tarafa geçişlere kaynak görülebilir. Pekin’in beklediğinden daha keskin olan ekonomik gerileme, 2018’in son aylarında, dördüncü çeyrek büyümesi bir yıl öncesine göre %6.4 artarak derinleşti.

Avrupa’da Negatif Ayrışma ve Almanya

Küresel Toparlanmadan Negatif Ayrışan Avrupa Çin rakamları, ABD ile çürüyen bir ticaret mücadelesinin ortasında geldi. Amerika ve Avrupa için sayısız rakamlarla birlikte, yavaşlayan bir küresel ekonominin resmini çizdi. Avrupa tarafında spot hisse senedi endekslerine baktığımızda Almanya ve Fransa blok endekslerinden negatif ayrışıyor. İngiltere FTSE 100 %0.18 değer kazanırken, Almanya DAX %0.41 ve Fransa CAC 40 %0.10 değer kaybediyor. İşlemlerin devam ettiği finansal piyasalarda DAX bileşenlerinden Henkel %7.70, Destche Telekom AG %1.86, Bayer %0.92 ve SAP %0.60 değer kaybı işaret ediyor.

Almanya’da gözlenen değer kayıplarına bakıldığında kimya ve teknoloji tarafındaki negatif hareket dikkat çekmekte. Endeksin 11.162 seviyesine gerilemiş olması dikkat çeken 11k bandının aşağı yönde kırılmasına korku unsuru olarak değerlendirilebileceği gibi 20 günlük hareketli ortalamanın 10.800 seviyesinde kaydedilmesi ve indikatörler tarafında da pozitif bir görünüm sinyali alınması görünümde olası bir düzeltme gerçekleştiği şeklinde anlaşılabilir.

Endişeler ve Fed Politikaları

Yatırımcı Endişeleri ve Fed Politikalarına BakışBüyüme ile ilgili endişeler geçen yılın sonlarına doğru yükselmişti, ancak hisse senetleri 2019’un başlarında ticaret müzakerelerindeki ilerlemeler nedeniyle bir miktar toparlanırken; Federal Rezerv’in verilerin kötüleşmesi durumunda, para politikasının sıkılaştırılmasının hızını ayarlayacağına dair verilen güvence bu toparlanışı destekledi.

Verileri küresel ekonomi ve küresel ticaretin açıkça yavaşladığına dair bir işaret olarak değerlendirmek de diğer tarafta izlenebilecek olası bir senaryo. Hatta olasılığı giderek artan, her veride teyit edilen bir senaryo… Yatırımcılar ABD ve Çin ticareti veya İngiliz Brexit’i olsun, tüm manşet verilerinden net bir görüntü elde etmeye çalışıyor. Ancak genel olarak belirsizliğin piyasa üzerindeki baskıcı etkisi bariz bir şekilde gözlenmekte.

Haftanın ilerleyen günlerinde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin bankanın Perşembe günü yaptığı politika toplantısından sonra avro bölgesindeki karartıcı görünümü kabul etmesi bekleniyor. Ocak ayının başlarında yapılan yorumlarda Başkan Draghi, avronun muhtemelen durgunluktan kaçınacağını iddia etmesine rağmen son verilerin beklenenden daha zayıf olduğunu söylemişti. Bu açıklama euro tarafında görülen bir reaksiyona kaynak görülebilir nitelikte yer aldı.

Brexit Sürecinde “B” Planı Bekleniyor

May'den Bir B Planı BekleniyorÖnemli beklentilerden biri de İngiltere’nin Brexit sürecinde Theresa May’in AB ile imzaladığı alaşmanın parlamento tarafından reddedilmesi ve üzerine May’in güvenoyu aldığı süreçte bu hafta Bayan May’den bir B planı sunması beklenebilir.  Yatırımcı tarafında gelişmelerin yansımasını; İngiliz Hükümeti’nin, AB’den ayrılma  konusundaki çıkmazına bir çözüm bulma sürecinde hiçbir ilerleme kaydedememiş olması İngiliz sterlininin, hala kötü haberlerin gölgesi altından daha iyi durumda oladuğu, ancak etrafta iyi bir haberin de gözükmemesi kaynaklı baskılı bir yatırım süreci olarak gözleyebiliriz.

Yatırımcılar için bir başka odak noktası da Ford Motor Co. ve Uluslararası İş Makineleri için dördüncü çeyrek (4C18) mali tablolarının bu hafta açıklanacak olması.

Her zamankinden daha fazla şirket analistleri şimdiye kadarki kazanç tahminlerini yükseltti ve pazara destek sağladı. Şirketlerin yaklaşık %76’sı,- Refinitiv verilerine göre %64’lük bir ortalama ritimle karşılaştırıldığında, analist beklentilerinin üzerinde olduğunu açıklamıştı. Bununla birlikte, çubuk, son haftalardaki dik düşüşlerin dördüncü çeyreğe ve 2019 kazanç tahminine indirgenmesinden sonra önemli ölçüde düşük görülebilir. Doları 16 farklı para birimine karşı takip eden WSJ Dolar Endeksi, genel olarak istikrarlı bir seyir izlemekte.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu