Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD için Uzun Vadede FED’in İki Faiz İndirimi Bile Yeterli Olmayabilir!

Deutsche Bank Wealth Management küresel genel müdüründen FED'in atacağı adımlara yönelik karamsar yorumlar geldi.
ABD için Uzun Vadede FED’in İki Faiz İndirimi Bile Yeterli Olmayabilir!
Yorum

Amerikan Merkez Bankası’nın bir süredir beklenen faiz indirimini, Temmuz ayındaki FOMC toplantısında açıklaması bekleniyor. Geçen hafta Powell’ın Kongre’de yaptığı konuşma ile buna zemin hazırlanmış olsa da gelecek için karamsar yorumlar da geliyor.

Deutsche Bank Wealth Management Küresel Genel Müdürü Christian Nolting, FED’in önümüzdeki 12 ay içinde faiz oranlarını iki katına çıkaracağını öngördü.

Faizler 12 Ayda İki Katına ÇıkabilirNolting, dört kez faiz indirimi olasılığını da azaltırken, gelecek 12 aylık dönem için karamsarlığını ortaya koydu. Chicago FED Başkanı Charles Evans ise bu hafta sürekli düşük enflasyon ve küresel ticaret gerginliği göz önüne alındığında, uzun vadede iki fiyat indiriminin bile yeterli olmayabileceğini söyledi.

Nolting, dört kez faiz indirimi yapılmasının biraz fazla olduğunu belirtirken, FED’in elindeki tüm ‘ateş gücünü’ hemen kullanmaması gerektiğine dikkat çekti. Temmuz ayının sonunda gerçekleşecek toplantıda ise 25 baz puanlık bir indirim yapılacağını öngördü. Bu hamleyi, zayıf ekonomik büyüme karşısında sigorta kesintisi veya önleyici kesim olarak nitelendirdi.

CME’nin FedWatch aracı indirim ihtimalini yüzde 100 olarak gösterirken, gevşemenin derinliği hakkında fikir ayrılıkları devam ediyor.

Faiz İndirim İhtimali Yüzde 100Yatırımcıların yüzde 28,7’si şu anda 50 baz puanlık daha agresif bir faiz indirimi kararı alınmasını bekliyor. Ancak Nolting, ekonomik yavaşlamayı engellemenin anahtarının, yüzde 2 enflasyon hedefine sahip FED’in tüketici fiyatlarını yükseltip yükseltmeyeceği olduğunu öne sürdü.

FED’in para politikası için izlediği temel kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 1,5 artış kaydetti ve bu yılın hedefinin altında kalmasıyla büyük ses getirdi. Bununla birlikte Haziran ayında ABD’deki temel tüketici fiyatları, 2018 yılının Ocak ayından bu yana görülen en yüksek artışı kaydetti ve yüzde 0,3 arttı. Haziran ayına kadar olan 12 ayda ise yüzde 2,1 artış kaydetti.

Haziran ayında ABD TÜFE’si artış kaydederken, perakende satışlar verileri de ekonomistlerin beklentilerinin üstünde arttı.

TÜFE ve Perakende Satışlar YükseldiHaziran ayına ait perakende satışlar verisi, son zamanlarda zayıf ticari yatırımları dengeleyebilecek güçlü tüketici harcamaları olduğunu gösterdi. Yine de yatırımcılar, Çin ile devam eden ticari anlaşmazlığın ortasında FED’in faiz oranlarını indirmesini bekliyor. Ayrıca bu gerginliğin küresel yavaşlamayı derinleştirdiğine inanıyorlar.

Düşük faiz oranları, çeşitli varlıklara yapılan yatırımları finanse etmek için borçlanma maliyetini düşürürken ekonomiyi harekete geçirme özelliğine sahiptir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu