Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Tüketici Güveni Mart’ta Beklenti Üstü Arttı

ABD ekonomik toparlanmasına ilişkin beklentiler, açıklanan son tüketici güveni verileriyle desteklendi.
ABD’de Tüketici Güveni Mart’ta Beklenti Üstü Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Conference Board (CB) Tüketici Güven Endeksi, Mart ayında 109,7 oldu. Beklentiler 96,9 yönündeydi. Mart ayı tüketici güveni bir yıl içindeki en yüksek okumayı temsil etti.

Endeks, Ocak ayında yükseldikten sonra Şubat’ta 91,3’e çıkarak yeniden iyileşmişti. Rakam 90,4’e aşağı yönlü revize edildi. Amerikalı tüketicilerin mevcut iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerini yansıtan mevcut durum endeksi, 89,6’dan 110’a çıktı.

ABD CB Tüketici Güven Mart 2021
Grafik: Investing

Ancak tüketicilerin gelir, iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin kısa vadeli görünümüne dayanan beklenti endeksi, 90,9’dan 109,6’ya yükseldi.

CB Ekonomik Göstergeler Kıdemli Direktörü Lynn Franco, tüketici güveninin salgının Mart 2020’de başlamasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Tüketicilerin mevcut koşullara ve kısa vadeli görünümlerine ilişkin değerlendirmesi önemli ölçüde iyileşti, bu da ekonomik büyümenin önümüzdeki aylarda daha da güçleneceğinin bir göstergesi. Tüketicilerin yenilenen iyimserliği evler, otomobiller ve çok sayıda pahalı ürün satın alma niyetlerini artırdı.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu