Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisinde Toparlanmanın Eylül’de Yavaşlaması İyiye İşaret

ABD ekonomisinde toparlanma Eylül ayında yavaşlarken uzmanlar bunun olumlu yönde bir sürpriz olduğunu söyledi. Nedeni ve detaylar haberimizde;
ABD Ekonomisinde Toparlanmanın Eylül’de Yavaşlaması İyiye İşaret
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 31,7 oranında daralan ABD ekonomisinde toparlanma uzmanlara göre Eylül ayında yavaşladı.

Ancak yeni uyaranın olmadığı ve COVID-19’un yayılmaya devam ettiği göz önüne alındığında, bu daha yavaş hızda büyümenin yeni bir teşvik paketinin yokluğunda bile toparlanmanın sürebileceğini gösterdiği eklendi.

Yahoo! Finance tarafından paylaşılan habere göre ekonominin düpedüz bir daralma içinde olmaması, birkaç ay önce herhangi bir toparlanmanın devam etmesi için yeni teşviklerin gerekli görüldüğü düşünüldüğünde, iyi anlamda şaşırtıcı oldu.

Nitekim Morgan Stanley gibi birçok kurum, ABD GSYİH’si için beklentilerini artırırken bunu yeni bir teşvik paketine bağlamışlardı.
ABD GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Capital Economics ekonomisti Paul Ashworth Perşembe günü bir notunda şu ifadeleri kullandı: “Ekonomik toparlanmanın hızı geçen ay yavaşladı ancak yaz boyunca koronavirüs vakalarındaki artış ve artan işsizlik yardımlarının daha yakın zamanda sona ermesi göz önüne alındığında bu muhtemelen etkileyici bir sonuç.”

Örneğin perakende satışlar, pandemi öncesi seviyelerin üzerine çıktı. Ancak hizmet sektöründeki tüketim -mevcut işsizliğin çoğunun odaklandığı restoranlar gibi- geçen yıl geçerli olan seviyelerin çok altında yavaşladı. Capital Economics gibi Bank of America da oldukça dirençli olmaya devam eden bir toparlanma gördü.

Firma Çarşamba günü yayımlanan bir raporda; “sonuç olarak; İşçi Bayramı, takip ettiğimiz birçok yüksek frekans göstergesinin sinyalini bozdu” dedi.
ABD İstihdam
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Bununla birlikte, New York Fed haftalık ekonomik endeksi ve Dallas hareketlilik ve katılım endeksinin Eylül ayında toparlanmanın sürdüğüne işaret etmeye devam ettiğini ancak ekonomi tamamen iyileşmeden önce hala uzun bir yol olduğunu söyledi.

Oxford Economics’ten Gregory Daco, firmanın özel kurtarma takip endeksinin 4 Eylül’de sona eren hafta için düştüğünü ancak bu düşüşün çoğunun, finansal koşulları sıkılaştıran piyasalardaki satışlardan kaynaklandığını aktardı. Daco, aynı zamanda, hem ulusal hem de bölgesel düzeyde kazanımların Eylül ayı başlarında yavaşladığı işgücü piyasasındaki ilgili işaretleri de takip etti.

İstihdamın, daha güçlü iş fırsatları ve küçük işletmelerde artan istihdam sayesinde tırmanmaya devam ettiğini ancak ivmenin yavaşladığını dile getirdi.

Bölgesel işgücü piyasası iyileşmelerinin gücünü kaybettiğini ve ek mali yardım olmadan tüketici harcamaları için bir risk oluşturduğunu ekledi.

Ayrıca ekonominin şimdi koronavirüs yardım paketinin Temmuz sonunda sona erdiği düşünüldüğünde, yavaşlayan ama daralmayan bir ekonominin olumlu ve şaşırtıcı bir gelişme olduğunu vurguladı.

Ki bu da bir aşının beklenenden daha erken hazır olması veya önümüzdeki aylarda tüketicilere mali teşvik sağlanması durumunda daha kalıcı bir iyileşmenin mümkün olduğunu gösteriyordu. Yine de tüm bu olumlu gelişmelerin, pandemi kaynaklı krizin geride kaldığı ve daha fazla özen gösterilmesinin gerekmediğini gösterdiği anlamına gelmediği eklendi.

FED Çarşamba günü faizi %0–0,25 oranında bırakırken Başkanı Jerome Powell da şöyle konuştu:

“Konut sektöründeki faaliyet yılbaşındaki düzeyine döndü ve iş yatırımında bir iyileşme olduğuna dair işaretler görmeye başlıyoruz. İyileşme genel olarak beklenenden daha hızlı ilerledi ve bu yılki ekonomik büyüme için FOMC katılımcılarının tahminleri Haziran ayı ekonomik tahminlerimizden bu yana yukarı doğru revize edildi.

Öyle olsa bile, genel faaliyet pandemiden önceki seviyesinin oldukça altında kalıyor ve önümüzdeki yol yüksek belirsizliğini koruyor. İnsanlar geniş bir faaliyet yelpazesine yeniden katılmanın güvenli olduğundan emin olana kadar tam bir ekonomik iyileşme olasılığı düşüktür.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu