Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Sanayi Üretimi Beklentinin Üstünde, Perakende Satışlar Altında Arttı

Temmuz ayında ABD sanayi üretimi %3, perakende satışlar ise %1,2 oranında artış gösterdi.
ABD Sanayi Üretimi Beklentinin Üstünde, Perakende Satışlar Altında Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 salgınında 5,5 milyona yakın vakayla en çok etkilenen ülke olan ABD, vakalardaki artışa rağmen açıkladığı birçok ekonomik veride pozitif performans sergiliyor. Cuma günü açıklanan verilere göre sanayi üretimi beklentilere paralel yönde artış gösterdi. Öte yandan perakende satışlarda düşüş oldu.

Açıklanan verilere göre ABD’de sanayi üretimi Temmuz’da da artmaya devam etti.
ABD Sanayi Üretimi Arttı
Kaynak: Investing

Sanayi üretim endeksi Haziran’da %5,7 oranında artmıştı. Temmuz’da %3 artışla 100,2 değerini aldı. Ankete katılan 66 ekonomist %1-5,2 arasında artış olacağını tahmin ederken, ortalama beklenti %3 yönündeydi.

Geçtiğimiz ay imalat üretimi %3,4 artışla iyileşmeye devam etti. Analistlerin beklentisi %3 artış olmasıydı. Söz konusu dönemde en fazla artışın gerçekleştiği grup %28,3 ile motorlu taşıtlar ve yedek parçalar oldu.

Temmuz ayında fabrika üretimi %1,6 ve maden üretimi %0,8 oranında artış gösterdi. Haziran ayında %68,5 olan kapasite kullanım oranı %70,6’ya çıktı.

ABD’de perakende satışlar Temmuz’da beklentinin altında artış gösterdi.
ABD Perakende Satışlar
Kaynak: U.S. Census Bureau

Haziran ayında %8,4 artan perakende satışlar, Temmuz’da %1,2 ile %2’ye yakın olan beklentinin altında kaldı. Bir önceki aya kıyasla yavaşlama olsa da pandemi öncesi döneme kıyasla yine de yüksek seviyede.

Bu tablo ekonomide toparlanmanın hızlandığını işareti oldu. Söz konusu dönemde otomobil hariç perakende satışlar %1,9 ile %1,3 beklentisinin üzerinde arttı.

Aylık bazda artış oranı az olsa da Haziran ayında 529,3 milyar dolar olan perakende satışlar 536 milyar dolara yükseldi. İnşaat malzemeleri, oto galerileri ve benzin istasyonları hariç perakende satışlar %1,9’luk yükselişe imza attı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu