Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Temmuz İstihdamıyla Sonraki Teşvik Paketi için Olasılık Düştü

ABD’nin tarım dışı istihdam verisi beklentilerden iyi gelse de bunun orta vadeli perspektiften en kötü sonuç olabileceği söylendi. Nedeni ve detaylar aşağıda;
ABD Temmuz İstihdamıyla Sonraki Teşvik Paketi için Olasılık Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın en çok merak edilen ekonomik verilerinden olan ABD tarım dışı istihdamının Temmuz’da beklentilerin üzerinde gelmesinin yankıları sürüyor. Nitekim Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan veriler, ABD tarım dışı istihdamı 1,8 milyon artarken 1,4 ila 1,6 milyon olan beklentilerin epey üzerine çıktı.

Trump’ın önceki gün verdiği demeçte istihdamda büyük artış olacağı yönündeki söylemi de yerini bulmuş oldu. Fakat analistler, beklenti üstü gelen verinin olumsuz tarafına dikkat çekti.

MarketWatch’un haberine göre analistler, Temmuz istihdam raporunun bir sonraki mali teşvik paketiyle ilgili müzakereleri daha da karmaşık hale getireceğini öngördü. Bazı analistlere göre Cuma günü açıklanan veriler, başka büyük bir koronavirüs yardım paketi için yapılan Capitol Hill görüşmelerine yardım etmiyor.

Nitekim ABD Çalışma Bakanlığı verileri ekonominin Temmuz ayında 1,8 milyon iş kazanırken işsizliğin yüzde 10,2’ye düştüğünü gösterdi.
ABD İstihdam Temmuz
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

MarketWatch tarafından anket yapılan ekonomistler 1,7 milyon iş kazancı ve %10,6 işsizlik oranı bekliyordu. Evercore ISI analistleri notlarında şu ifadeleri kullandı:

“Beklenenden daha iyi sonuç, işsizlik sigortası, eyalet ve yerel harcamalar, seçim finansmanı ve suçlamalar üzerine çıkmaza giren bir sonraki mali teşvik paketi ile ilgili müzakereleri daha da karmaşık hale getirecek.”

Evercore analistleri, Cumhuriyetçi milletvekillerinin istihdam raporunun onlara biraz daha fazla kaldıraç sağladığını düşünebileceklerini de ekledi. Veda Partners’dan Henrietta Treyz de bu hafta başlarında bu ay anlaşma için yüzde 65 ila yüzde 75 arasında bir şans olduğunu söyledikten sora şimdi Ağustos’ta bir anlaşmayı olası görmediğini söyledi.

“Cuma günkü iş rakamlarının ve Capitol Hill’deki personel ve diğer danışmanlarla yapılan kapsamlı görüşmelerin ardından durum, Demokratlarla Cumhuriyetçilerin ortada buluşması için neredeyse hiçbir aciliyet olmadığını ortaya seriyor” diyen Treyz, Eylül ayında anlaşma için %65-75 şans olduğunu dile getirdi.

“Bir anlaşmanın yine de buradan yeniden hayata geçirilip önümüzdeki hafta onaylanma ihtimali çok düşük (% 25-35)” ifadelerini ekledi. ING ekonomisti James Knightley de benzer şekilde Cuma günkü rakamların beklenenden iyi olsa da orta vadeli perspektiften bakıldığında muhtemelen en kötü sonuç olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu