Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Tehditlerine Meydan Okuyan Fransa, Teknoloji Şirketlerine Dijital Vergiyi Onayladı

Fransa, Trump yönetiminden gelen tüm uyarılara rağmen Amerikan teknoloji devlerini hedef alan dijital vergiyi onayladı. İşte detaylar;
ABD’nin Tehditlerine Meydan Okuyan Fransa, Teknoloji Şirketlerine Dijital Vergiyi Onayladı
Yorum

Fransa Senatosu, Google, Amazon ve Facebook gibi teknoloji devlerinin gelirlerini ilgilendiren dijital vergi tasarısını onaylayarak Trump yönetiminden gelen; “vergi haksız bir şekilde Amerikan şirketlerini hedefliyor” yönündeki ikazlara meydan okudu.

Çarşamba günü Trump, Fransa’nın planlanan dijital vergisi hakkında bir soruşturma emri vermişken, hatta bazı uzmanlara göre bu misilleme tarifelerle sonuçlanabilecekken Paris’in meydan okuması dikkat çekti.

Trump Dijital Vergi Soruşturma Emri Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bugünkü açıklamasında yeni vergiyi savunarak şu ifadeleri kullandı: “Fransa bağımsızdır ve kendi vergi kurallarına karar verir ve bu durum böyle olmaya devam edecek. Amerikalı arkadaşlarımıza bunun dijital hizmetlerin uluslararası vergilendirilmesi konusunda bir anlaşma bulma çalışmalarımızı daha da hızlandırması amacıyla onlar için bir teşvik olması gerektiğini söylemek istiyorum.”

Ayrıca ABD ve Fransa’nın internet devlerinin adil vergilendirilmesi konusunda bir anlaşmaya varmak için tehditleri kullanmak yerine anlaşmalar bulabileceklerini dile getirdi.

Bruno Le Maire Fransa Dijital Vergi Savundu Kendisi daha önce de Fransa’nın internet devleri vergisi ile yılda 500 milyon euro kazanabileceğini söyleyerek; “Dijital devler üzerindeki vergi, mali adaleti iyileştirmeyi ve 21. yüzyılın vergi politikasını oluşturmayı hedefleyen Fransız halkının beklediği güçlü bir önlem” demişti.

Dijital vergi planı konusunda eleştirilerle karşılaşan Fransa’nın kararını savunan Fransa Maliye Bakanı olan Moscovici de ABD’nin dijital vergi konusunda Avrupa’nın gözünü korkutmaması gerektiğini savunmuştu. ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ise dünkü açıklamasında, ABD’nin Fransa’nın vergisinin ayrımcı mı mantıksız mı yoksa ABD ticaretini kısıtlayıcı mı olduğunu araştıracağını bildirdi.

Soruşturmanın, ABD’nin Fransız mallarına gümrük vergileri koymasına ya da ticaret kısıtlamaları getirmesine, bunun da ticaretle ilgili küresel mücadelenin daha da artmasına yol açabileceği görüldü. Lighthizer ayrıca ABD’nin OECD’nin dijital ekonomide vergiler konusunda çok taraflı bir anlaşmaya varma çabalarını desteklemeye devam edeceğini de aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu