Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tarım Dışı İstihdamı 210 Bin Artışla Beklentinin Yarısını Bile Karşılamadı

Uluslararası piyasaların yakından takip ettiği, ABD tarım dışı istihdam rakamlarının Kasım değişimleri açıklandı.
ABD Tarım Dışı İstihdamı 210 Bin Artışla Beklentinin Yarısını Bile Karşılamadı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics) aylık istihdam verilerini açıkladı. ABD’de tarım dışı istihdam Kasım 2021 döneminde 210 bin artış gösterdi.

Ekim ayında 531 bin artış olurken, geçtiğimiz ay için beklenti 550 binlik yükseliş olması yönündeydi.

İstihdam artışı Ekim’de üç ayın en iyi verisini sunarken, Kasım’da sert düşüş oldu.
ABD Tarım Dışı İstihdamındaki Artış Zayıfladı
Kaynak: ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu

İşsizlik oranı 0,4 puan azalarak %4,6’dan %4,2’ye geriledi. Profesyonel ve ticari hizmetler ile ulaşımda kayda değer oranında iş kazanımları gerçekleşirken, perakende ticarette düşüş oldu.

İşsiz sayısı 542 bin azalarak 6,9 milyona geriledi. İşsiz sayısı 2020’nin Şubat ve Mart aylarına kıyasla azalsa da pandemi öncesindeki seviyelerin çok üzerinde kalmaya devam ediyor.

İşsizlik oranının detaylı dağılımına bakıldığında; erkeklerde işsizlik oranı %4, kadınlarda %4, siyahilerde %6,7 seviyesine geriledi. Sürekli işini kaybedenlerin sayısı 205 bin azalarak 1,9 milyon oldu. Bu seviye Şubat 2020’dekinin 623 bin daha yükseğini işaret ediyor.

Kasım ayında işten çıkarmalar 255 bin azalarak 801 bine geriledi. Bu sayı Nisan 2020’de 18 milyondu. 27 haftadan daha uzun süredir işsiz olanların sayısı 2,2 milyon açıklandı.

Söz konusu dönemde işgücüne katılım oranı %61,8’e, istihdamın nüfusa oranı %59,2’ye yükseldi. Ortalama saatlik gelirler yıllık bazda %4,8 artışla %5 olan beklentinin altında kaldı. Bir önceki aya kıyasla ise %0,3 oranında artış kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu