Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD, Suriye Petrol Sahalarına Yakın Askeri Varlığını Güçlendirecek

Pentagon'dan gelen açıklamaya göre; ABD, Suriye'de petrol sahalarına yakın kısımlarda askeri varlığını güçlendirecek.
ABD, Suriye Petrol Sahalarına Yakın Askeri Varlığını Güçlendirecek
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Başkan Donald Trump’ın Suriye’ye yönelik politikasının eğiliminde Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD’nin IŞİD’in savaşçılarının petrol sahalarına ve gelirlere erişimini engellemek için askeri varlığını güçlendireceğini söyledi.

Trump, önemli Cumhuriyetçiler de dahil olmak üzere Kongre’nin verdiği tepkiden sonra Suriye’ye yönelik planlarını yumuşatıyor. IŞİD’e karşı savaşta Amerika’nın en iyi müttefiki olan Suriye’deki Kürt güçlerine (Suriye Demokratik Güçleri) karşı gerçekleşen Barış Pınarı Harekatı tamamlandı.

Esper, düzenlenen basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, “IŞİD’in petrol sahalarına erişimini engellememiz için Deir al Zor’daki (Deyrizor) konumumuzu güçlendirmek için bazı adımlar atıyoruz. Bu pozisyonu güçlendiriyoruz. Bu, bazı mekaniza kuvvetleri içerecektir,” dedi.

Mekanize kuvvetler, genellikle tankları ve diğer askeri varlıkları içerir. Esper, bölgede şu anda kaç kuvvet bulunduğunu veya kaç ek kuvvet gönderileceği konusunda detay vermedi.

Geri Çekilme ile Açıklık Oluştu!

Geri Çekilme ile Açıklık Oluştu!ABD’nin karadaki askeri varlığının, yalnızca IŞİD militanlarının değil, aynı zamanda ülkede faaliyet gösteren potansiyel olarak Rus veya İran destekli kuvvetlerin hedefi haline gelebilecek Suriye’nin petrol zengini bölgelerinde potansiyel saldırıdan uygun şekilde korunması gerektiği söyleniyor.

Trump’ın kısmi geri çekilmesinin bıraktığı boşluk, Rusya’nın bölgeye hareket ederek güçlerini kullandığı bir açıklık yarattı. ABD yetkilileri, Suriye’deki İran destekli kuvvetlerin de kaostan yararlanabileceğinden endişe ediyorlar.

Rusya Savunma Bakanlığının Cuma günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’ye askeri saldırısını durduran Ankara ve Moskova arasında bir anlaşma uyarınca, Suriye’ye 300 civarında Rus askeri polisinin geldiğini söyledi.

IŞİD’in geri dönüş yapabileceği korkusuyla Trump, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kürtlerin kontrol ettiği bölgedeki petrol sahalarına atıfta bulunarak, petrolün bulunduğu yerde Suriye bölgesinde az sayıda ABD askeri kalacağını söyledi.

Esper, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Suriye’deki cezaevinden kaçtığına inanılan 100 IŞİD militanının bazılarını yeniden ele geçirdiğini de söylediğini bildirdi. Esper, Cuma günü Brüksel’de Akar ile bir araya gelerek görüşmelerde bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu