Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Stoklarının Son 2 Yılın En Büyük Artışına İşaret Etmesi Petrol Fiyatlarını Düşürdü

Resmi olmayan verilere göre ABD ham petrol stokları geçen hafta 10,5 milyon varil arttı. Stoklardaki beklenmeyen bu artış fiyatların eksiye yönelmesini sağladı.
ABD Stoklarının Son 2 Yılın En Büyük Artışına İşaret Etmesi Petrol Fiyatlarını Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre ülkedeki ham petrol stokları geçtiğimiz hafta 10,5 milyon varillik artış gösterdi. Eğer Enerji Enformasyon İdaresi bugün açıklayacağı resmi rakamlarda bu artışı doğrularsa, stoklarda 2017 yılının Şubat ayından bu yana en büyük artış gerçekleşmiş olacak. Ham petrol stoklarındaki sert yükseliş sonrasında fiyatlarda bir miktar geri çekilme oldu.

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında varil başına 52,77 dolara kadar geriledi.

17 Ekim Ham PetrolSaat 10:38’de ham petrolün varili 52,88, Brent petrolün 58,93 dolardan işlem görüyor. GCM Yatırım tarafından yollanan günlük notta, ABD’de ham petrol stoklarının 10,5 milyon varil artış gerçekleştirmesi ile petrol fiyatlarının düşüş gösterdiği belirtildi.

Gün içerisinde ABD Enerji Bilgi Dairesi’nden açıklanacak resmi rakamların izleneceğini belirten analistler bir taraftan da Brexit sürecine ilişkin gelişmelerin yakından takip edileceğini aktardı.

Güncel Petrol Fiyatlarını Görmek için Tıklayın

“Gün içerisinde fiyatlamalar, 50 periyotluk Envelopes’un desteklediği 53,50 – 54,00 bölgesi ve altında kaldığı müddetçe aşağı yönlü görünüm sürebilir. Gerçekleşebilecek düşüşlerde 52,50 ve 52,00 seviyeleri hedeflenebilir” şeklinde yorum yapan kurum analistleri, yükselişin devam etmesi için 54 dolar üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiğini vurguladı. Brent petrol ise açılışın ardından 58,83 – 59,19 dolar arasında hareket etti.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) dün yaptığı açıklamada, 2020 yılında fiyatların düşeceğini ve korumakta zorluk çekeceğini bildirdi.

Petrol Arz AksaklığıSöz konusu uyarı; Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) Brezilya, Amerika ve Kuzey Denizi’nden gelen arz dalgası nedeniyle akaryakıt talebinde düşüş olacağı beklentisi ile yapıldığı belirtildi.

ABD ile Çin arasında süren ticaret anlaşmazlığına da değinilen açıklamada, eğer dünyanın en büyük ekonomisine sahip iki ülke arasında anlaşma yapılmazsa küresel ekonomi üzerindeki negatif etkisinin devam edeceği belirtildi.

ANZ Banking Group Ltd. emtia analistleri Daniel Hynes ve Soni Kumari, söz konusu anlaşmazlıkta ateşkes yapılmaması ve tarifelerdeki artışın durdurulmaması halinde, Orta Doğu’daki arz aksaklıklarının daha hissedilir olacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu