Yatırım yapmaya başla!

ABD Şirketleri 2019’da Halka Arzlarını Artırabilir, Güncel IPO ve Pinduoduo Araştırması

IPO pazarına bakış, dikkat çeken unicorn Dropbox, %21.0'den fazla değerlenen Pinduoduo ve gelişmeler ışığında 2019 yılına dair beklentiler şöyle;
ABD Şirketleri 2019’da Halka Arzlarını Artırabilir, Güncel IPO ve Pinduoduo Araştırması

Initial Public Offering yani IPO halka arz için kullanılan bir kısaltma terimdir. Bir şirketin halka açılması anlamına gelir ve halka arz edilen hisse senetleri borsada işlem görebilir.

Yatırımcılar, son derece değerli teknoloji şirketlerinin kamu piyasalarından kaçındıklarını ve daha uzun süre özel olarak kalmayı tercih ettiklerini düşünüyor. Ancak 2018’de, küçük bir hayran kitlesine 38 teknoloji ve internet şirketine ABD’de halka arz edilen hisseleri sırasına göre 1 milyar dolar ya da daha fazla değer verilmiş, bu gelişme geçmişte en fazla 2000 yılında dot-com patlamasının yüksekliğinde kaydedilmişti.

2019 Yılında Artış Bekleniyor

IPO (Initial Public Offering) pazarını takip eden bankacılar ve fon yöneticilerine göre, önümüzdeki yıl artış bekleniyor. 2019’da Uber Technologies Inc., Lyft Inc. ve Slack Technologies Inc.’in de dahil olduğu teknoloji girişimleri arasındaki isimlerden bazıları IPO’ları düşünüyor.

Ayrıca yaygın olarak beklenenen 1 milyar dolar ile 5 milyar dolar arasında özel değerlemeler getiren pek çok az bilinen yazılım şirketinin varlığı mevcut. Bu ticari olarak daha az tanınan şirketler, 2018’de fazla yer kapladı ve bu nedenle bazı analistlere göre yüksek profilli firmalar kadar fazla ilgi görmedi.

PwC’den ABD IPO hizmetleri yetkilisi David Ethridge, bu şirketlerin iyi bilinmemesini hayatın içinde ürünleri olmamasına veya herhangi bir cep telefonu uygulamaları gibi kolay yayılabilecek şeylere sahip olmamalarına bağlıyor fakat diğer tarafta şirketlerin çok hızlı ve istikrarlı olduklarını ve arkalarında bunu destekleyen güçlü bir halka arz piyasasının olduğunu ekliyor. 2019 için birçok şirketin katılmak istemese de halka açılabilecekleri belirtildi.

2018’in herhangi bir göstergesi varsa, önümüzdeki yıl teknoloji girişimci şirket sınıflarının, daha geniş bir pazar bölünmesi olsa bile iyi performans gösterebileceği yorumlandı. Halka açık bir teknoloji pazarında bile, teknoloji şirketlerinin (1 milyar dolar ya da daha fazla değerde olan) payları artıyor.

Bugüne kadar, IPO’ları sırasında en az 1 milyar dolar değerinde olan teknoloji şirketleri, halka arz fiyatlarından Pazartesi gününe kadar %8 artış gösterdi. Genel olarak, 2018 yılında halka açılan teknoloji şirketleri ortalama %3.0 artarken, S&P 500 bu dönemde %4.8’lik bir geri çekilme sergiledi.

Unicorn’larda Dikkat Çeken Dropbox Oldu

2018 yılında dikkat çeken tek boynuzlular arasından Dropbox A.Ş. oldu. Veri depolama şirketi Mart ayında IPO’yu ilk beklentilerin üzerinde fiyatlandırdı. Teklifi sırasındaki değerlemesi 9 milyar dolar seviyesine ulaşmış, ancak 10 milyar dolarlık değerleme özel yatırımcılarını geride bırakmıştır. Hisseleri, halka arz fiyatlarından yaklaşık %2.0 oranında daha fazla artmıştır. 

(Tek boynuzlu olarak Türkçeye çevrilebilen unicorn girişimlerin özelliği değerlerinin 1 milyar dolar veya daha fazla olması. Cowboy Ventures’ın da kurucusu olan Amerikalı ünlü yatırımcı Aileen Lee bu terimi ilk olarak 2013 yılında TechCrunch’da yayınladığı “Welcome to the Unicorn Club: Learning Form Million Dollar Startups” yazısında kullandı. O günden bugüne kadar girişim ekosisteminin tüm paydaşları tarafından benimsenen bu terim günümüzde yoğun olarak kullanılmaktadır.)

Bu yılki büyük unicorn kazananlarından biri elektronik imza teknoloji şirketi DocuSign Inc. oldu. Şirket 29 Nisan’da halka açık bir pay aldı. Hisseleri Salı günü 41,87 $/p’dan kapandı.

ABD’deki hisseleri listeleyen teknoloji şirketlerinin birçoğu, çevrimiçi eğlence hizmetleri şirketi iQIYI Inc. ve Çin e-ticaret şirketi Pinduoduo Inc. gibi yılın en büyük halka arz şirketlerinden bazılarının da aralarında bulunduğu firmaların Çin’de yerleşik olduğu belirtildi.

Pinduoduo %21.0’dan Fazla Değerlenme Sergiledi

Pinduoduo, Amerikan menkul kıymet hisselerini 19,0 $/p‘dan, beklenen aralığın en üst noktasında dikkat çekerken, yaz IPO’sunda 20 milyar $’lık bir değere sahip olan bir bölgeye çekti. Bu seviyede, ilk halka arzından önce özel bir finansman turunda ulaştığı 15 milyar dolarlık değerlemeyi aştı. Pinduoduo’nun hisseleri Salı günü saat 23:00’ten itibaren halka arz fiyatının %21.0’inden fazla artış gösterdi.

Güçlü performansın garantisi olmadığına değinilirken, bazı büyük halka açık IPO’ların olumsuz tablolarından bahsedildi. (Geçtiğimiz hafta, Tencent Müzik Eğlence Grubu, IPO’yu beklenen aralığın en düşük seviyesinde fiyatlandırmıştı. Halka arzında 20 milyar doların üzerinde bir değere sahip olan müzik yayını yapan şirketin hisseleri, ticaretin ilk gününde yükselmişti ve o zamandan beri IPO’nun 13$/p’lık bir fiyatının altına düştü.)

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum