Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Sermaye Kontrolleri 2020 için Gri Kuğu Olayları Arasında

ABD sermaye kontrolleri, 2020 için gri kuğu olayları arasında gösterildi. İşte detaylar;
ABD Sermaye Kontrolleri 2020 için Gri Kuğu Olayları Arasında
Yorum

Finansal strateji şirketi Macro Hive’nin CEO’su olan Bilal Hafeez, ABD’nin Çin’le ticaret savaşı ışığında sermaye kontrolleri başlatmasının 2020 için ilk 10 gri kuğu olayı arasında yer aldığını söyledi. Bu noktada, gri kuğular teriminin olması muhtemel olmayan ancak yine de mümkün olduğu düşünülen potansiyel olarak önemli olayları ifade ettiği aktarıldı.

Hafeez de ABD’nin Çin ile mal ve hizmet ticaretine odaklanmasının, Amerikan ticaretini korumak için sermaye kontrollerinin getirilmesini gerçek bir olasılık haline getirdiğini anlattı. Bugün CNBC’ye verdiği demeçte Hafeez; “daha büyük soru şu ki ABD’nin sahip olduğu en güçlü varlığın fikri mülkiyet ve kurumsal performansı olup olmadığı” dedi.

“Son yıllarda gördüğümüz şey, Silikon Vadisi’ne Çin’den önemli bir yatırım olduğu, Çinli şirketler ABD şirketlerini satın alıyor, bu yüzden ABD Çin’e ‘dur, artık kabul etmeyeceğiz’ diyebilir.”

ABD Sermaye Kontrolleri 2020 için Gri Kuğu Hafeez, burada ABD-Çin geriliminin kurbanının eşcinsel flört uygulaması Grindr olmasına işaret etti. Nitekim Washington yönetimi, Mayıs ayında veri hassasiyeti endişeleri nedeniyle Çinli firmayı uygulamayı satmaya zorlamıştı. “Görebildiğimiz şey, ABD’nin neredeyse tüm Çin yatırımlarının durması gerekeceğini söyleyeceği bu yönde daha aşırı bir hamle ve bu, ABD ile Çin arasında soğuk bir savaş bağlamında görülecektir.”

Macro Hive’nin yaşanması muhtemel bir diğer gri kuğu senaryosu ise Japonya’nın döviz piyasalarına müdahale etmesi olarak belirtildi.

ABD Çinli Şirket Dur Diyebilir Nitekim Japonya’nın ekonomiyi canlandırma çabalarında geleneksel para politikası seçeneklerinin tükenmekte olduğu görülüyordu ve Hafeez konuyla ilgili şöyle konuştu: “Para politikası tarafında pek fazla seçenek bulunmuyor, halihazırda tahvilleri alıyor, hisse senetleri satın alıyor. Geçmişte Japonya için işe yaramış olan tek şey, döviz piyasalarına müdahale etmesidir, dolayısıyla müdahale etmeleri için bir alan olabilir.”

Donald Trump yönetiminin döviz kurlarındaki odağı göz önüne alındığında bunun bir ABD reaksiyonunu ortaya çıkaracağını da ekledi. Macro Hive tarafından listelenen diğer gri kuğu olayları arasında Euro Bölgesi enflasyonunda bir yükseliş, Apple’ın Disney‘i satın alması, Tesla’nın Hyundai ile ortaklık kurması, FED’in dijital para birimi aracılığıyla bankaları aracılıktan çıkarması ve Orta Doğu’da ABD tesislerine yapılan drone saldırıları yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu