Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Savunma Bakanı NATO Müttefiklerine Türkiye Konusunda Baskı Yapacak

ABD Savunma Bakanı NATO müttefiklerine Türkiye’ye karşı diplomatik ve ekonomik önlem alma konusunda baskı yapacağını açıkladı.
ABD Savunma Bakanı NATO Müttefiklerine Türkiye Konusunda Baskı Yapacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Suriye’de güvenli bölge oluşturulması amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı sebebiyle ABD’den açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu sabah Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Türkiye’nin Suriye’de güvenliği ve barışı tehdit eden faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle bazı kurum ve kuruluşlara yaptırım uygulanacağı bildirildi.

Söz konusu kararnamenin Başkan Trump tarafından imzalandığı açıklandı. ABD Savunma Bakanı Mark Esper ise NATO müttefiklerine Türkiye’nin başlattığı operasyon konusunda önlem almaları için baskı yapmayı planladığını söyledi.

ABD Savunma Bakanı NATO müttefiklerine Türkiye’ye karşı diplomatik ve ekonomik önlemler alması konusunda baskı yapacağını belirtti.

ABD Savunma BakanıBakan Esper önümüzdeki hafta Brüksel’de NATO müttefikleri ile bir araya gelecek. Bu görüşmede Türkiye’nin Suriye’de başlattığı PKK/YPG terör örgütüyle mücadele faaliyetlerine karşı alınması gereken önlemlere değinecek.

Türkiye’nin çok sayıda DEAŞ’lının kaçmasına sebep olduğunu söyleyen Esper, “Türkiye’nin sorumsuz eylemleri yüzünden askerlerimize yönelik risk kabul edilemez düzeye ulaştı. ABD askerinin çekilmesi planını uyguluyoruz” şeklinde konuştu.

Gelecek hafta yapacağı görüşmelerde de NATO müttefiklerine Türkiye’nin eylemlerine karşı önlem almaları konusunda baskı uygulayacağını dile getirdi.

Türkiye’ye karşı tepkiler yükselirken bir açıklama da üçüncü en büyük ticari ortağımız olan Çin’den geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng ShuangGeçen hafta başlayan ve yedi gündür devam eden Barış Pınarı Harekatı’nda ilk kez açıklama yapan Çin Türkiye’ye bu operasyona son vermesi konusunda çağrıda bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Türkiye’nin Suriye’deki askeri faaliyetleri durdurmasını ve doğru yola geri dönmesini istedi.

Günlerdir açıklama yapmayan Çin’in suskunluğunu bozmasının, ABD’nin yaptırım açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekti. Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’nin Wall Street Journal gazetesinde Barış Pınarı Harekatı ile ilgili kaleme aldığı yazısını paylaştı.

Erdoğan, dünyanın Türkiye’ye destek vermeleri konusunda talepte bulunurken, bu operasyon sayesinde Suriye’nin kuzeydoğusunun terör örgütlerinden temizleneceğini dile getirdi. 3,6 milyon Suriyelinin ülkemizde yaşadığını hatırlatan Erdoğan, bu mültecilerin temel ihtiyaçları için 40 milyar dolardan fazla para harcandığını yazdı. Bu operasyonun ise sorumluluklarını yerine getirmeyen devletler yüzünden başlatıldığını da sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu