Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarih, ABD Piyasalarındaki Rallinin 2020’de Yavaşlayabileceğini Gösteriyor

Tarihin rehber alınması durumunda, ABD piyasalarındaki ralli 2020'de yavaşlayabilir. İşte detaylar;
Tarih, ABD Piyasalarındaki Rallinin 2020’de Yavaşlayabileceğini Gösteriyor
Yorum

Tarihin rehber alınması durumunda bu yıl ABD piyasalarındaki büyük ralli, 2020’de daha sessiz bir performans gösterebilir. Sonuçta S&P 500 2019’da yüzde 28 civarında arttı ki bu da 1997’den bu yana endeksin ikinci en iyi yıllık performansına işaret ediyor. Ancak rallinin önümüzdeki yıla kadar devam edeceğini düşünen yatırımcılar hayal kırıklığına uğrayabilir.

Fon yöneticileri ve stratejistler, borsaların 90’ların sonundaki teknoloji balonu gibi iki haneli yıllık getiriler elde etme yolunda ilerlemeyeceğine inanmak için pek çok neden olduğunu söylüyorlar.

LPL Financial stratejisti Ryan Detrick; “Bu yıl çok yükseldik ancak geçen yıl tarihsel olarak kötü bir 4. çeyrek geçirdik, bunun sebebi ekonomideki olağanüstü büyüme değil pazarın bir durgunluk yaşamayacağımızı anlaması” dedi.

2019 Yükseldik 2018 4. Çeyrek Kötü Yatırımcılar ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının küresel ekonomiyi resesyona sürükleyeceğinden endişe ederken S&P 500, geçtiğimiz yıl 2008 mali krizinden bu yana en büyük düşüşünü kaydetmişti. FED’in Ocak ayı başlarında faiz oranlarını artırma yolundaki rotasını değiştirme kararı, bu yıl borsadaki ralliyi körükledi.

Charles Schwab’ın baş yatırım stratejisti Liz Ann Sonders, FED’in aynı zamanda bir tahvil rallisine yardım ettiğini belirtti. “Tahvil piyasalarında her şeyini kaybetmeyen çok fazla yatırımcı yok çünkü ekonomi beklentilerin ötesine koşuyor” dedi.

Kasım seçimlerinin, 2020 ilerlerken sağlık gibi politik açıdan hassas sektörlere ağırlık vereceğini, bunun da 1990’ların sonu gibi başka büyük bir kazanım dizisini engelleyebileceğini şöyle anlattı:

Kasım Seçimler Bazı Sektörler Ağırlık Verecek “O zamanlar bir sürü güçlü yıllara sahiptiniz çünkü biz bir teknoloji balonunun ortasındaydık ve değerlemelerde sınır yoktu. Şimdi gerçek meşru şirketlerimiz var ama aynı aşırı değerleme işareti yok.” Credit Suisse Securities stratejisti Jonathan Golub ise piyasaların Başkan Donald Trump’ın azil süreç, veya süregelen ticaret gerilimleri benzeri sorunlardan etkilenmemiş gibi görünürken önümüzdeki yıl durgunluğa dair çok az belirti olduğunu savundu.

“Tarihsel olarak düşük faiz oranları ve risk primleri göz önüne alındığında, değerlemelerin daha da ileri gitmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

S&P 500’ün 2020’yi 3,425 puan yakınlarında bitirmesini beklediğini de ekledi. Federated Investors portföy yöneticisi Steven Chiavarone, yatırımcıların gelecek yıl daha küçük şirketlere yatırım yaparak daha büyük kazançlar elde edebileceklerini bildirdi. “Gelecek yıl kazançlardan olumlu sürprizler görme şansı olduğunu düşünüyoruz ve bu da yatırımcıları gözden kaçırdıkları varlık sınıfına geri çekebilir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu