Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Özel Sektör İstihdamı Temmuz’da 167 Bin Yükseldi

ABD’de vakaların artmaya devam etmesi iş dünyasındaki toparlanmanın hızını keserken, özel sektör istihdamı beklentinin altında geldi.
ABD Özel Sektör İstihdamı Temmuz’da 167 Bin Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid-19 vaka sayısı 5 milyona yaklaşmasına ve günlük vakaların halen çok yüksek gitmesine rağmen ekonominin açılması iş kaybını azalttı. Yine de bazı eyaletlerde vakalarda artışın devam etmesi, bir önceki aya kıyasla istihdamda yavaşlama olmasına sebep oldu.

ADP Araştırma Enstitüsü, Temmuz ayına ilişkin işgücü gelişmelerini yayımladı.
ABD Özel Sektör İstihdamı 167 Bin Arttı
Kaynak: ADP Araştırma Enstitüsü

Çarşamba günü açıklanan verilere göre ABD’de özel sektör istihdamı 1,5 milyon beklentisine karşın 167 bin arttı. Bloomberg anketine katılan 38 ekonomist 200 bin – 1,2 milyon arasında artış olmasını bekliyordu. Temmuz ayında küçük ölçekli şirketlerde istihdam 63 bin, büyük ölçeklilerde 129 bin artarken, orta ölçeklilerde 25 bin azaldı.

Sektörlere göre baktığımızda hizmet sektöründe 166 bin, üretimde 1.000, imalatta 10 bin, profesyonel iş dünyasında 58 bin, ulaşım ve  kamu hizmetlerinde 41 bin, eğitim ve sağlıkta 46 bin, konaklama ve otellerde çalışanların sayısında 38 bin ve diğer alanlarda 3 bin artış oldu.

Öte yandan doğal kaynak ve madencilikte çalışanların sayısı bin, inşaattakiler 8 bin, bilgi sektöründekiler 3 bin, finansal faaliyetlerdekiler 18 bin düşüş gösterdi. ABD özel sektör istihdam bir önceki ay olan Haziran’da 2 milyon 369 bin artmıştı. Bu sayı yukarı yönde revize edilerek 4 milyon 314 bine yükseltildi.

ABD Başkanı Donald Trump, tarım dışı istihdamında büyük artış olmasını bekliyor.
ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri
Kaynak: Investing

ABD ekonomisinin güçlü bir yapısı olduğunu söyleyen Trump, “V” şeklinde bir toparlanma beklediğini dile getirdi. Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdamında ise büyük bir artış olacağını aktardı. Nisan ayında açıklanan verilerde tarım dışı istihdamda 20,5 milyon düşüş olmuştu.

Ekonominin açılmasıyla birlikte toparlanma başlayan işgücü piyasasında Mayıs ayında 2,7 milyon, Haziran’da ise 4,8 milyon işe alım gerçekleşmişti.

ADP Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı ve Eş Müdürü Ahu Yıldırmaz, durgunluğun tüm sektörlerde etkisini gösterdiğini ve işgücü piyasasındaki toparlanmanın Temmuz’da yavaşladığını belirtti.

Grant Thorton ekonomistlerinden Diane Swonk, son haftalarda yeni ve devam eden işsizlik başvurularının arttığını, bu durumun devam etmesi halinde Ağustos ayında istihdamda belirgin bir düşüş olacağını yorumladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu