Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’den Montrö Açıklaması: Karar Sahibi Türkiye

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türkiye'nin Montrö kurallarını nasıl uygulayacağını, kendisinin belirleyeceğini söyledi.
ABD’den Montrö Açıklaması: Karar Sahibi Türkiye
Yorum

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kirby’nin gündeminde Montrö anlaşması da vardı.

Bakanlık sözcüsü kriz ortamında Boğazların nasıl kontrol edileceğine dair değerlendirmesinde, Montrö’nün uygulanamsında Türkiye’nin karar sahibi olduğunun altını çizdi.

Kirby açıklamasında, “Montrö’yü nasıl uygulayacağına Türkiye karar verecektir. Bu onların konuşacağı bir meseledir, fakat Rusya’nın hala Karadeniz’e iniş yapan savaş gemilerinin olduğunu biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kirby açıklamasının devamında, ABD’nin Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturmayacağını belirterek, NATO’nun her karışını koruyacaklarını, hava sahalarının da bu kapsama dahil olduğunu söyledi.

Rus güçlerin Kiev’e yaklaştığını ancak henüz şehir dışında olduklarını belirten Kirby, Ukraynalılar Putin’in yapabilecekleri karşısında sert ve kararlı bir direnişle ülkeleri için savaşıyorlar. Rusların güneye hareket etmesini zorlaştırdılar” değerlendirmesinde bulundu.

Montrö ile Geçişleri Düzenleme Hakkı Veriyor

Montrö ile Geçişleri Düzenleme Hakkı Veriyor

Montrö Boğazlar Sözleşmesi, 1936’da imzalanan ve Türkiye’ye İstanbul ve Çanakkale boğazları üzerinde kontrol ve savaş gemilerinin geçişini düzenleme hakkı veriyor.

Sözleşme, Türkiye’ye Boğazlar üzerinde tam kontrol hakkı verir ve barış zamanı sivil gemilerin özgürce geçişini mümkün kılıyor. Montrö, Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkelere ait savaş gemilerinin geçişini sınırlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu