Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Mart Ayı İşsizlik Verisi Beklentileri Yanıltmadı, Güncelleme Pozitif Fiyatlandı

ABD işsizlik oranları Mart ayında anket sonuçlarına paralel güncellenirken, veri Wall Street'teki primlenmenin destekçisi oldu.
ABD Mart Ayı İşsizlik Verisi Beklentileri Yanıltmadı, Güncelleme Pozitif Fiyatlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de işe alım Mart’ta yeniden başladı ve işsizlik oranı, işgücü piyasasının ekonomi için bir güç kaynağı olduğunun altını çizerek tarihsel veride düşük bir seviyede kaldı.

Çalışma Dairesi Cuma günü yaptığı açıklamada, tarım dışı bordroların Mart ayı verisini (mevsimsellikten arındırılmış) 196.000’e arttığını söyledi. İşsizlik oranı geçen ayki %3.8 ile sabit kalırken, geçen yılın aynı dönemine göre (%3.7) 49 yılın en düşük seviyesinin üzerinde kaldı. Özel sektör işçileri için ortalama saatlik ücretler bir önceki yıla kıyasla % 3.2 arttı.

Ekonomistlerin katıldığı anketlerden çıkan sonuca göre beklentiye paralel olarak açıklanan Mart ayı işsizlik verisi ve 175.000 yeni giriş finansallar tarafında doğru öngörü başlığında değerlenme olarak kendini gösterdi.

102 Aylık İstikrar

Abd Issizlik 102 Aylik Istikrarli PerformansOcak ayındaki işe alımlar beklentilerin oldukça üstünde gerçekleşmişti ve Şubat’taki bordro büyümesi şaşırtıcı derecede zayıftı. Mart ayı verileri, işe başlamak için vites küçültme konusundaki kaygıların hafifletilmesine de neden olabilir.

ABD ve birçok bölgede yakından takip edilen iş büyümesi, daha fazla dikkat çeker bir hal aldı, çünkü ekonomistlere ve politika yapıcılara ABD ekonomisinde büyüyen küresel belirsizlik anında neler olup bittiklerini gerçek zamanlı olarak bir veri sunuyor. Raporda ise, ücret artışı ve işsizlik oranı gibi diğer gelişmelerin değişmesi daha uzun sürüyor.

İşverenler kayıtlara göre 102 aydan fazla bir süredir iş eklemelere devam ediyor. Ekonomistler, yeni yıla girerken işe alım çizgisinin performansını sürdürmesini bekliyorlardı. Ancak diğer tarafta hızın yavaşlaması için daha sıkı bir işgücü piyasası, işverenlerin uygun işçi bulmasını zorlaştıran etkenler arasında yer alıyor.

Teşvik Etkisi Azaldı, Veri Sektörüleri Değişti

Abd Issizlik Vergi Tesvik Etki Azaldi Veri Sektor Degisimi2017 yılının sonlarında onaylanan vergi indirimlerinin teşvik edici etkilerinin azaldığı da dikkat çeken bir durum olarak ele alınabilir.

Yılın ilk üç ayında işverenler, her ay bordrolara ortalama 180.000 iş eklemesi yaptı. Güncel durum, her ay eklenen ortalama 223.000 işten gelen ortalama, geçen yıl ve kabaca 2017’deki ortalamaya paralel bir yavaşlama şeklinde seyredilmişti.

Geçen ay daha iyi işe alım performansı sağlık ve eğlence ve hizmet sektörlerinde güçlü kazanımlar tarafından yönlendirilmişti. İnşaat ve madencilikte maaş bordroları önceki aya kıyasla düştükten sonra arttı. Mart ayı istihdamı imalat, perakende ve geçici yardım hizmetlerinde düşüş gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu