Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Kripto Varlık Denetimini Artıracak Yasa Tasarısı Hazırlandı

Tasarı, Federal Rezerv'in dijital bir dolar ihraç etme yetkisine sahip olmasına imkan sağlıyor.
ABD’nin Kripto Varlık Denetimini Artıracak Yasa Tasarısı Hazırlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemde dünyanın dört bir yanında kripto para piyasasına yönelik düzenleyici adımlar artarak devam ediyor. Son olarak ABD’de kripto varlıkların denetimini artıracak bir yasa tasarısı hazırlandı.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Demokratı Don Beyer of Virginia tarafından sunulan yeni bir yasa tasarısı, dijital varlıklar için geniş kapsamlı bir düzenleyici ve yasal çerçeve önerdi.

“Dijital Varlık Piyasası Yapısı ve 2021 Yatırımcı Koruma Yasası” başlıklı tasarı, ABD özelinde kripto para birimleriyle ilgili olarak var olmaya devam eden neredeyse tüm belirsiz alanlara değiniyor.

Düzenleyici Kurumların Yetkisi Artabilir

Düzenleyici Kurumların Yetkisi Artabilir

Tasarının başlıca hedeflerinden biri, dijital varlıklar ve dijital varlık menkul kıymetleri için yasal tanımlar oluşturmak, ilkini Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) ve ikincisini Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kapsamına almak.

Hem SEC hem de CFTC, kripto varlıklarının en üst %90’ının piyasa değeri ve işlem hacmine göre düzenleyici statüsüne ilişkin yasal netlik sağlamakta görevli olacak. Tasarı ayrıca, şeffaflığı, raporlamayı ve kara para aklamayla mücadele uygulamalarını güçlendirmek için kripto varlıkları parasal araçlar olarak sınıflandıracak.

Banka Gizliliği Yasası kapsamında tüm dijital varlıklar ve dijital varlık menkul kıymetleri için düzenleyici gerekliliklerin resmileştirilmesi amaçlanıyor. Merkez bankasının yasa tasarısı ile, dijital bir dolar çıkarmasının önü açılabilir.

Tasarı, sahtekarlığı önlemek için 24 saat içinde halka açık bir dağıtılmış deftere kaydedilmeyen tüm dijital varlıkların CFTC’ye bildirilmesini öneriyor. Hazine Bakanı Janet Yellen kısa süre önce mali düzenleyicilere hükümetin stablecoinlere yönelik düzenleyici bir çerçeve oluşturmak için hızlı hareket etmesi gerektiğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%