Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Toparlanma Sürüyor! Konut Başlangıçları Mart’ta Beklenti Üstü Arttı

ABD ekonomik toparlanması için önem taşıyan veriler arasındaki konut başlangıçları rakamları açıklandı.
ABD’de Toparlanma Sürüyor! Konut Başlangıçları Mart’ta Beklenti Üstü Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD piyasaları, güçlü kazanç sezonu ve son ekonomik verilerin artırdığı iyimserlikle yeni rekor seviyeler test ediyor. Konut başlangıçları da toparlanma için önem taşıdığı için merakla bekleniyordu.

Açıklanan son verilere göre ABD’de konut başlangıçları Mart’ta yüzde 19,4 artışla 1,739 milyon oldu.

Bu, 2006’nın Haziran ayından bu yana en yüksek okuma oldu. Beklentiler 1,613 milyon yönündeydi. Şubat okuması da 1,457 milyona revize edildi.

ABD Konut Başlangıç Mart 2021
Kaynak: U.S. Census Bureau

Tek ailelik konut başlangıçları yüzde 15,3 artarak 1,238 milyona, beş veya daha fazla daireli binalarda ise yüzde 30 artışla 477,000’e çıktı. Kuzeydoğu’da (yüzde 64), Ortabatı’da (yüzde 122,8) ve Güney’de (yüzde 13,5) güçlü kazançlar bildirilirken Batı’da başlangıçlar yüzde 13,6 düştü.

İnşaat izinleri de bir önceki aya göre yüzde 2,7 artarak Mart’ta 1,766 milyona yükseldi. Beklentiler 1,750 milyona işaret etmişti.

İnşaat izinleri Şubat’ta 1,682 milyon ön tahminden yıllık 1,72 milyona yükseltilmişti. Bölgeler arasında inşaat izinleri Mart’ta Güney’de (yüzde 6,4 ile 915 bine) ve Ortabatı’da (yüzde 2,0 ile 254 bine) yükseldi.

Dün açıklanan perakende satış ve haftalık işsizlik maaşı başvurularının ardından konut başlangıçları ve inşaat izinleri de beklentileri karşılamış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu