Yatırım yapmaya başla!

ABD’ye Karşı Türkiye’ye Destek Artarken Hyundai Electric’ten Milyar Dolarlık Yatırım Geldi!

ABD ile Türkiye arasında yaşanan krizde, Türkiye’ye adeta destek yağıyor. Ülkelerin yanında şirketler de Türkiye’nin yanında yer alırken Hyundai Electric dev yatırımıyla dikkat çekti.
ABD’ye Karşı Türkiye’ye Destek Artarken Hyundai Electric’ten Milyar Dolarlık Yatırım Geldi!

ABD ile Türkiye arasında yaşanan krizde Türkiye’ye adeta destek yağıyor. Gelen son desteklerden bir tanesi de Hyundai Electric’in 1 milyar dolarlık güven yatırımı oldu. Türkiye’nin siyasal ve ekonomik temellerinin sağlam olduğuna inandığını göstermek isteyen Hyundai, bunun için Silivri’de yatırım yapacağını duyurdu.

Silivri’de 40 bin metrekarelik bir tesisi satın alıp üretime hazır hale getiren Ruha Elektrik’in hedefinin Hyundai ürünlerini Türkiye’de üretip tüm dünyaya satmak olduğu söylendi. Bu noktada Ruha Elektrik Türkiye Satış Koordinatörü Sinan Adıgüzel, Hyundai ile 15 yıllık iş ortağı Ruha Elektrik arasında üretim anlaşması yaptıklarını ve yerli üretime kısa süre içinde başlayacaklarını dile getirdi.

Tesisin kontaktör, kompak şalter ve sigorta gibi şalt ürünlerini üreterek pek çok ülkeye ihracat yapacağı bildirildi.

Bu yatırımla birlikte, Türkiye’ye yoğun bir döviz girişi sağlanırken binlerce insan için de istihdam yaratılacağı kaydedildi. Ayrıca Sinan Adıgüzel, Hyundai’nin yenilenebilir enerjide öncü şirketlerden biri olduğunu vurgulayarak Güney Koreli devin bu alanda da kendileriyle çalışmak istediklerini aktardı.

Diğer taraftan, Panasonic de Hyundai gibi Türkiye’ye yatırım kararı alarak İzmir Kiraz’da Yılsan Yatırım Holding’le birlikte Sakura GES Projesi’ni başlatmıştı.

Yılsan Yatırım Holding Genel Müdürü Volkan Öztürk konuyla ilgili; “Santrallerimizi doğa dostu bir şirket olarak gold standartlarında, hem bölge halkını hem de çevreyi de dikkate alarak tasarlıyoruz. Yenilenebilir Enerji alanında ülkemizi geleceğe taşımak için yatırımlarımız devam edecektir” demişti.

ABD ile gerilimin ardından Garanti Bankası’nın İspanyol ortağı da Türkiye’ye bağlılıklarının devam ettiğini açıklamış, Türk lirasındaki değer kaybının gruba etkisinin sınırlı odluğu ve salgın riski bulunmadığı yönünde yorum yapmıştı.

İtalya Başbakanlık Müsteşarı Giancarlo Giorgetti de Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma kendilerinin de maruz kalabileceğini, bu doğrultuda Türkiye’yi desteklediklerini belirtmişti.

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier de Trump’ın Türkiye yaklaşımına tepki göstermişti. İlave olarak; Rusya’dan da doları saf dışı bırakabilecek bir hamle gelmiş, Kremlin bunu ülkelerle gerçekleştirmek için çabaladıklarını dile getirmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, ABD’nin Türkiye’ye karşı izlediği politikayı eleştirerek, Türkiye için her türlü desteğe hazır olduklarını söylemişti. Çin’den de Türkiye’ye güçlerimizi birleştirelim çağrısı yapılmıştı.

Endonezya Ulema Meclisi de ABD’nin ekonomik saldırılarına karşı Türkiye’nin yanında oldukları ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye karşı duruşunu destekledikleri yönünde açıklama yaptı. Endonezya Ulema Meclisi (MUI) Dış İlişkiler Sorumlusu Muhyiddin Junaidi ayrıca Türkiye ekonomisinin ve ticaret değerinin gayet iyi olduğuna dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum