Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Aralık’ta 140 Bin İş Kaybeden ABD’nin Karamsar Verileri 2Ç21’e Uzanabilir

ABD ekonomisi Aralık ayında 140 bin işini kaybederken 2021’in ikinci çeyreğine kadar uzanabilecek daha kötü ekonomik veriler konusunda uyarı yapıldı.
Aralık’ta 140 Bin İş Kaybeden ABD’nin Karamsar Verileri 2Ç21’e Uzanabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre tarım dışı istihdam 140 bin düştü. Rakam beklentilerin tersi yönde gelirken Dow Jones anketindeki beklenti 50 bin artışa işaret ediyordu. Ülkede işsizlik oranı ise %6,8’lik beklentiye kıyasla %6,7 düzeyinde gerçekleşti.

İşte bu veriler üzerine görüş bildiren ING Ekonomisti James Knigtley, ABD ekonomisi Aralık ayında 140.000 işini kaybettiğini vurgulayarak iyimser olmayan açıklamalarda bulundu. Covid vakalarının bir kez daha artmasıyla birlikte ekonomik olarak daha fazla zarar verici kısıtlama önlemlerinin göz ardı edilmemesi gerektiği konusunda uyardı.

ABD’nin orta ve uzun vadeli beklentileri konusunda çok iyimser olmaya devam ederken 2Ç21’e kadar sürebilecek daha kötü ekonomik verilere hazırlıklı olunması gerektiğini ekledi.
ABD Aralık Tarım Dışı İstihdam Aralık
Kaynak: BLS

Aralık ayına ilişkin işgücü rakamlarının korkunç okumalara işaret ettiği belirtilirken; “buradaki hikaye, ABD’nin en kalabalık eyaleti olan California’daki evde kalma emirlerinin ve New York’ta ve diğer bazı şehirlerde yemek yemenin kapatılmasının bu endüstriyi inanılmaz derecede etkilediğidir” ifadeleri kullanıldı.

Bunun Homebase anketinde zaten işaretlendiği ancak dünkü ISM hizmet sektörü raporunun da istihdamda bir düşüşün muhtemel olduğunu gösterdiğini bildirdi.

Devlet sektörü de istihdamın 45.000’e düşmesiyle ciddi bir acı hissetmeye devam ederken eğitim ve sağlığın da istihdamın 31 bin azaldığını gördüğünü ekledi.

İş yaratmadaki ivme kaybı bir süredir belirgin olsa da şu anda işlerde görülen kesin düşüşün, yeni yönetime daha fazla mali destek için baskı yaratacağı söylendi.
ABD Kişisel Harcama Aralık
Kaynak: Trading Economics

Sonuçta ABD’de pandemi öncesine göre hala 9,8 milyon daha az çalışan olduğunu hatırlatan ekonomist, ABD iş piyasasının tam olarak iyileşmeden önce kat etmesi gereken uzun bir yol olduğunu dile getirdi.

Durum, birkaç ay sonra olabilecek Covid çevreleme önlemleri kaldırılana kadar anlamlı bir şekilde iyileşmeyecekken; “aşılama programı ilgi görmeye başlarken, vaka sayısı ve hastaneye yatış sayısı arttıkça aşırı bir kırılganlık penceresi var” diyerek şöyle devam etti:

“Tüketici harcamalarının Kasım ayında düştüğünü ve önümüzdeki haftanın perakende satış raporunun Aralık ayında büyük olasılıkla bir düşüş göstereceğini zaten biliyoruz. Kötüleşen iş durumu, 1Ç21’de işlerin anlamlı bir şekilde iyileşmeyebileceği anlamına geliyor.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu