Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İşsizlik Nisan’da %6,1’e Yükselirken Tarım Dışı İstihdam Beklenti Altı Arttı

ABD’nin beklenen aylık iş gücü rakamları açıklandı. Veriler, dünyanın en büyük ekonomisinde toparlanmaya ilişkin endişe yarattı.
ABD’de İşsizlik Nisan’da %6,1’e Yükselirken Tarım Dışı İstihdam Beklenti Altı Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics) Nisan ayı için beklenen verilerini açıkladı. Buna göre işsizlik oranı ikinci çeyreğin ilk ayında yüzde 6,1’e yükseldi.

Beklentiler yüzde 5,8’e işaret ediyordu. Mart ayında ise yüzde 6 olmuş, bir yılın en düşüğünü işaretlemişti.

Tarım dışı istihdam Nisan’da sadece 266 bin arttı. Beklenti 978 bindi.

Mart’ta 916 binlik artış olmuş, 7 aydaki en güçlü artışı temsil etmişti. Rakam 770 bine aşağı yönlü revize edildi.
ABD’de İşsizlik Tarım Dışı İstihdam
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu’na göre boş zaman ve ağırlama, diğer hizmetler ve yerel yönetim eğitimindeki kayda değer iş kazançları, geçici yardım hizmetlerinde ve kuryelerdeki istihdam düşüşleriyle kısmen dengelendi.

Yüzde 6,1 olan işsizlik oranının yanında 9,8 milyon olan işsiz sayısı da Nisan’da çok az değişti. Söz konusu ölçütler Nisan 2020’deki son yüksek seviyelerinden önemli ölçüde düşerken ancak koronavirüs salgını öncesi seviyelerinin (Şubat 2020’de sırasıyla yüzde 3,5 ve 5,7 milyon) oldukça üzerinde kaldı.

İşgücüne katılım oranı Nisan’da yüzde 61,7 ile çok az değişirken Şubat 2020’ye göre 1,6 yüzde puan daha düşük kaldı. İstihdam-nüfus oranı da Nisan ayında yüzde 57,9 ile çok az değişti ancak Aralık 2020’den bu yana 0,5 yüzde puanı arttı. Ancak Şubat 2020 seviyesinin 3,2 puan altında gerçekleşti.

Ortalama saatlik kazançlar Nisan’da aylık yüzde 0,7 artarken ortalama saatlik gelirler yıllık bazda yüzde 0,3 arttı. Ortalama haftalık çalışma saati ise 35 oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu