Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İşsizlik Maaşından Yararlanmak İsteyenlerin Sayısı 847 Bine Geriledi

Virüs salgını öncesinde 200 binli seviyelerde olan ABD’nin haftalık işsizlik maaş başvuruları, 23 Ocak haftasında 67 bin azalsa da hala çok yüksek seviyelerde bulunuyor.
ABD’de İşsizlik Maaşından Yararlanmak İsteyenlerin Sayısı 847 Bine Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Çalışma Bakanlığı haftalık işsizlik maaşı başvuru sayılarını açıkladı. İşsizlik sigortasından yararlanmak için başvuranların sayısı son 3 haftanın en düşüğüne inse de, hala çok yüksek seviyede seyretmeye devam ediyor.

23 Ocak haftasında, ABD’de işsizlik maaşından faydalanmak için başvuru yapanların sayısı, bir önceki döneme kıyasla 67 bin azalarak 847 bine geriledi. Ekonomistler 875 bin başvuru gelmesini bekliyordu.

İşsizlik maaşı için 9 Ocak haftasında 927 bin, 16 Ocak’ta ise 914 bin başvuru yapılmıştı.
ABD İşsizlik Maaş Başvuruları
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Bir önceki haftanın verisi 14 bin artırılarak 900 binden, 914 bine yükseltildi. 4 haftalık hareketli ortalama, bir önceki haftanın revize ortalamasına göre 16.250 artışla 868 bine çıktı. Geçen dönemin 4 haftalık ortalaması ise 3 bin 750 artırılarak 848 binden, 851 bin 750’ye yükseltildi.

Devam eden işsizlik maaş başvuruları 4 milyon 771 binle, 5 milyon 54 bin olan piyasa beklentisinin altında kaldı. Eyalet programları kapsamındaki düzeltilmemiş fiili ilk taleplerin avans sayısı 101.498 azalarak 873.966’ya indi.

16 Ocak haftasında en fazla talep artışı 8.643 ile Florida eyaletinde olurken, onu 7.935’le Maryland, 6.746 ile Kansas, 5.665’le Ohio izledi. Kaliforniya, New York ve Teksas’ta ise başvurularda düşüş oldu.

2020’nin son çeyreğinde %4 büyüyen ABD ekonomisinin toparlanması için hükümet adımları devam ediyor.
16 Ocak ABD İşsizlik
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

ABD Başkanı Joe Biden 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketi ile hanehalkı ve işletmeleri desteklemeyi hedefliyor. 20 Ocak’ta göreve gelen başkan, art arda imzaladığı kararnamelerle, FED’in adımlarını da destekleyici kararlar alıyor. Son olarak iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında birçok konuyu içeren kararnameyi imzaladı.

Ekonomide büyüme ve refahı artırabilmek adına adımlar attıklarını söyleyen Biden, temiz enerji alanında istihdamı artırma sözü verdi. Ancak salgınla mücadele kapsamında kapatılan işyerleri açılmadıkça, istihdamda bir düzelme olması beklenmiyor. Ekonomistler haftalık bazda azalsa da, işsizlik maaş başvurularının bir süre daha yüksek seyredeceğini aktarıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu