Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin ISM Hizmet Endeksi Eylül’de Son 3 Yılın En Düşüğünü Gördü!

ABD'nin ISM Hizmet Endeksi verileri Eylül ayında 52.6 seviyesine gerileyerek son 3 yılın en düşük seviyesini gördü.
ABD’nin ISM Hizmet Endeksi Eylül’de Son 3 Yılın En Düşüğünü Gördü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu sıralar açıklanan ekonomik verileri görünümde kötüleşmeye işaret eden ABD, bugün açıkladığı ISM Hizmet Endeksi verilerinde Eylül ayında 52.6 seviyesine gerilemeye işaret etti. Söz konusu bu rakam son 3 yılın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti.

ABD’de hizmet sektörü endeksinin dün açıklanan imalat verilerinde olduğu gibi gerilemesi, ülke ekonomisine yönelik hissedilen endişelerin artmasına neden oldu.

Endişeler ArttıISM verilerine göre hizmet endeksinde 3.8 puan düşüş gözlemlendi ve bunun sonucunda rakam 52.6’ya geriledi. Bunun kadar düşük seviye 2016 yılının Ağustos ayından bu yana görülmemişti.

Beklentiler hizmet endeksinin 55 seviyesinde gerçekleşeceği yönündeydi. Fakat açıklanan rakamın beklentilerin altında kaldığı görüldü.

Bunun yanında ABD’nin istihdam endeksi de 50.4’e geriledi ve böylelikle 2014 yılının Şubat ayından bu yana en düşük seviyesini kaydetti. Yeni siparişler endeksinde de gerileme kaydedildi. Söz konusu rakam 53.7 olarak kayıtlara geçerken son 3 yılın en düşük seviyesi oldu.

ABD’nin bugün açıklanan hizmet PMI rakamları da beklentilerle uyumlu şekilde 50.9 olarak gerçekleşti.

ABD'nin Hizmet PMI Rakamları 50,9 Seviyesinde GerçekleştiÖnceki gün ilan edilen ISM İmalat Endeksi’nin son 10 yılın en düşüğünde gelmesi ülke ekonomisi için duyulan korkuların artmasına neden oldu ve durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

Öte yandan ABD ekonomisinin daralacağına ilişkin sinyallerin giderek artıyor olması piyasalar tarafından şu şekilde yorumlanmıştı: FED Başkanı Jerome Powell üçüncü kez faiz indirmeye yönelebilir. Çünkü Powell, Eylül’deki faiz indiriminin ardından kaydettiği açıklamalarında bundan FED’in bundan sonraki kararlarında ABD’nin ekonomik verilerini baz alacağını açıklamıştı.

Verilerin ardından ABD’de endeksler düşüşle açılırken, Dow Jones Endeksi %0,23 azaldı ve 26.018,86 puan olarak kaydedildi. S&P 500 Endeksi %0,12 kayıpla 2.884,06 puan oldu. Nasdaq Endeksi ise %0,06 değer kaybederek 7.780,50 puan seviyelerinde seyrediyor.

Bazı analistler, ticaret savaşının yarattığı endişelerle azalan küresel risk iştahının azaldığına dikkat çekti. Piyasalar yarın ABD’nin yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verilerine odaklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu