Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Nihai Hizmet PMI Ekim’de 58,7’ye Yükseldi

En son PMI verilerine göre, ABD hizmet sağlayıcıları Ekim ayında ticari faaliyetlerde dik yükseliş kaydetti.
ABD Nihai Hizmet PMI Ekim’de 58,7’ye Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit ABD için nihai Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerini yayımladı.

Buna göre Hizmet PMI Ekim’de 58,7, Kompozit PMI 57,6 oldu. Ön tahmin Hizmet PMI’nın 58,2’ye yükseldiğini, Kompozit PMI’nın da 57,3’e yükseldiğini göstermişti.

Hizmet PMI’da son genişleme genel olarak keskindi ve Temmuz’dan beri en hızlısıydı.
ABD IHS Markit Ekim 2021
KAYNAK: IHS Markit

PMI anketine göre ABD’de iş faaliyeti büyümesi, daha güçlü müşteri talebiyle üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Üretimde ve yeni siparişlerde daha hızlı genişlemeler olurken birikmiş iş kayıtları anket rekoru oranında arttı. Çıktı ücretlerinde en keskin artış bildirildi.

Aynı şekilde Kompozit PMI da Ekim’de güçlü artış kaydetti. İmalat üretimi, arz sorunları tarafından kısıtlanmaya devam etse de genel genişleme, daha keskin bir hizmet sektörü yükselişiyle desteklendi.

Son anket sonuçları hakkında yorum yapan IHS Markit Baş Ekonomisti Chris Williamson, anketin ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekte yeniden hız kazandığına dair göstergelere katkıda bulunduğunu söyledi.

Delta varyantı üçüncü çeyrekte büyümenin yavaşlamasına neden olduktan sonra virüs vaka sayılarının hafiflemesini, özellikle yılın sonuna doğru giderken ekonominin itici gücü olarak görünen hizmet sektöründe, ekonomik aktivitede güçlü bir canlanmanın izlediğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu